ابرآمد

ذخیره سازی و پشتیبان گیری ابری چه نقشی در بازیابی اطلاعات در شرایط بحرانی دارد؟

ذخیره سازی و پشتیبان گیری ابری

ذخیره سازی و پشتیبان گیری ابری می‌تواند در نقش یک بیمه برای کسب‌وکارها باشد. DRaaS بدین منظور ایجاد شد که بکاپ‌های فضای ابری تحت زمان‌بندی مشخص و به طور خودکار در زمان حوادث جایگزین داده‌های آسیب‌دیده شوند تا امنیت و دسترس‌پذیری به بالاترین حد ممکن برسد.

بسیاری از سازمان‌ها یا وب‌سایت‌های اینترنتی که حجم داده زیادی دارند و داده‌ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند راه‌های مختلفی برای ذخیره اطلاعات و پشتیبان گیری در نظر دارند. ذخیره سازی و پشتیبان گیری ابری یکی از بهترین راه‌حل‌هایی است که مزایای فراوانی برای کسب‌وکارها خواهد داشت. معمولا بازیابی اطلاعات که مبتنی بر فضای ابری باشد سریع‌تر، راحت‌تر و همراه با هزینه کمتری خواهد بود.

بازیابی شرایط بحرانی در فضای ابری چیست؟

پس از گسترش استفاده از سرویس‌های رایانش ابری، حالا نوبت به ذخیره‌سازی و پشتیبان گیری ابری رسیده تا جایگاه خود را در میان کسب‌وکارهای مختلف پیدا کند. در نتیجه بازیابی فاجعه در فضای ابری یک گام مهم برای حرکت به سمت فضای کلود و تکمیل فرایند ابری شدن کسب‌وکار است.

بازیابی شرایط بحرانی در فضای ابری چیست؟

سرویس بازیابی شرایط بحرانی (Disaster Recovery as a Service) برای ذخیره سازی و پشتیبان گیری ابری اطلاعات، انتقال داده از سرورهای اصلی به سرورهای ابری و بازگشت داده در زمان بروز حوادث اطلاعاتی طراحی می‌شود که با استفاده از روش میرور گرفتن (mirror backup) داده‌ها و تنظیمات سرور رابه فضای ابری منتقل می‌کند. این داده‌ها خاصیت اجرای در لحظه دارند و در زمان بحران می‌توانند به سرعت جایگزین داده‌های فعلی، ناقص و آسیب دیده شوند.

DRaaSبرای حل مشکلاتی همچون انطباق اطلاعات، باگ‌های امنیتی، تحمل خسارات کمتر، جلوگیری از نابودی داده‌ها و بازیابی سریع‌تر ایجاد شده است. DRaaS می تواند مدت‌زمان فرایندهای سنتی بازیابی اطلاعات را از چند روز به چند دقیقه کوتاه کند.

با استفاده از این سرویس داده‌های مختلف در فضای ابری ذخیره سازی می‌شوند و در زمان نیاز به راحتی به صورت خودکار و دستی در دسترس خواهند بود. همچنین با ایجاد تغییر در وب‌سایت یا داده‌ها، تغییرات به سرعت در فضای ابری نیز انجام می‌شود و اطلاعات فضای ذخیره سازی به روز خواهد بود.

از مزایای ذخیره سازی و پشتیبان گیری ابری سادگی بیشتر و دوری از مشکلات فیزیکی سخت‌افزارها است. علاوه بر سرعت بیشتر ابرها در بازیابی اطلاعات، همیشه مشکلات سخت‌افزاری تهدیدی برای کسب‌وکارها بوده است. از همین جهت هزینه‌های مختلفی نیز به صاحبان سخت‌افزارها تحمیل می‌شود اما در فضای ابری تقریبا خبری از این هزینه‌ها نیست. در فضای ابری شما نیازی به راه‌اندازی‌های دستی ندارید و معمولا با پشتیبانی سرویس‌دهنده و یا نیروی متخصص در ارتباط خواهید بود تا بازگردانی اطلاعات انجام شود.

زمانی که سایت اصلی با مشکلی مواجه می‌شود، داده‌های موجود در فضای ذخیره سازی ابری به‌سرعت جایگزین می‌شوند و پس از رفع مشکلات و فعال شدن سایت، فرایند فیل بک (Failback) آغاز می‌شود تا وب‌سایت اصلی در دسترس کاربران قرار گیرد.

چطور باید برنامه زمانی DRaaS را مدیریت کرد؟

چطور باید برنامه زمانی DRaaS را مدیریت کرد؟

فرایندهای DRaaS دیتا و سرور اصلی را در فضای ابری کپی می‌کند و در زمان‌هایی که به آن‌ها نیاز دارید در دسترس قرار خواهند گرفت. اگر داده‌ها در سایت اصلی تغییر کنند، داده‌ها در فضای ذخیره سازی نیز تغییر خواهند کرد. با توجه به شرایط سازمان و اهمیت اطلاعات، زمان‌های اصلاح داده‌ها و بکاپ‌گیری معمولا متفاوت است. کسب‌وکارها عملیات میرور گرفتن را به سه طریق زیر انجام می‌دهند:

همانندسازی همزمان (Synchronous replication)

در این روش داده‌ها در لحظه به فضای ذخیره سازی منتقل می‌شوند. در واقع در روش همزمان همیشه نسخه پشتیبان با نسخه فعال، اطلاعات یکسانی دارند و زمان انجام تغییرات و همسان‌سازی بسیار کوتاه خواهد بود. معمولا این روش برای فروشگاه‌های بزرگ و یا وب‌سایت‌هایی که کاربران دائما در حال انتقال داده هستند کاربرد دارد.

همچنین وب‌سایت‌هایی که حاوی اطلاعات مهم و حیاتی هستند می‌توانند از این روش برای امنیت بیشتر در حفظ داده‌ها استفاده کنند. هزینه‌های عملیاتی شدن همانند‌سازی همزمان معمولا چشمگیر است و فقط برای کسب‌وکارهای بسیار بزرگ و یا نهادهای مهم کاربرد دارد.

همانندسازی غیرهمزمان (Asynchronous replication)

در این روش تلاش می‌شود تا هم اهمیت بکاپ‌گیری و داده‌ها رعایت شود و هم هزینه‌ها تا حدی کاهش پیدا کند. در روش همانندسازی همزمان هزینه‌های جاری شرکت افزایش پیدا خواهد کرد اما با همانند‌سازی غیرهمزمان می‌توان هزینه‌هایی مثل پهنای باند، مصرف برق، اپراتورهای فنی و … را کاهش داد. در این روش زمان‌های مشخصی برای تهیه بکاپ و ذخیره سازی اطلاعات مشخص می‌شود و به تناوب میرور گرفتن از داده انجام خواهد شد.

ذخیره سازی و پشتیبان گیری ابری به‌صورت دستی (Cloud Backup service)

ذخیره سازی و پشتیبان گیری ابری به‌صورت دستی (Cloud Backup service)

در این روش معمولا اطلاعات قدیمی مجددا ذخیره نمی‌شوند و زمان و هزینه عملیات تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. از این روش برای ذخیره اطلاعات غیرحیاتی استفاده می‌شود. معمولا این سرویس به‌صورت جداگانه تحت عنوان پشتیبان گیری به‌عنوان یک سرویس (BaaS) ارائه می‌شود که در آن کاربر قادر است در هر زمان به‌صورت زمان‌بندی شده بکاپ‌گیری را انجام دهد. در این روش می‌توان ذخیره سازی و انتقال را به‌صورت دلخواه انجام داد و برای تهیه نسخه سوم از اطلاعات می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

جمع‌بندی

دسترسی مجدد به اطلاعات پس از رخ دادن حوادث مختلف می‌تواند یک حس وصف‌ناپذیر باشد. ذخیره سازی و پشتیبان گیری ابری نقش بیمه را برای کسب‌وکارهای اینترنتی بازی می‌کند. در دنیایی که همه چیز وابسته به کدها شده است وجود یک فضای پایدار که امکان انتقال سریع و امن را به شما بدهد باعث ایجاد حس اطمینان خاطر خواهد شد.

کسب‌وکارهای مهم و سازمان‌های بزرگ باید تمهیدات مختلفی را برای مقابله با حوادث امنیتی و سایبری اتخاذ کنند و استراتژی بازیابی شرایط بحرانی می‌تواند یکی از مهم‌ترین‌ها باشد. تفاوت بازیابی شرایط بحرانی با سرویس‌های پشتیبان‌گیری BaaS در خودکار بودن، سرعت انتقال، عدم دخالت نیروی انسانی و مطابقت دقیق داده‌ها است. قطعا ذخیره سازی و پشتیبان گیری ابری بسیار بهتر از بکاپ‌گیری در درایو‌های فیزیکی و یا سرورهای لوکال است اما بهتر است این بکاپ‌گیری از یک نظم و انسجام پیروی کند.

همچنین سرویس بازیابی شرایط بحرانی برنامه جایگزینی اطلاعات را به‌صورت خودکار انجام خواهد داد و نیازی به دخالت اپراتورها نیست، در حالی که بازیابی اطلاعات از بکاپ‌های ابری نیاز به صدور فرمان و تنظیم توسط نیروی انسانی دارد. درنتیجه برای تامین امنیت بیشتر داده حرکت به سمت BaaS بسیار موثر خواهد اما دستیابی به DRaaS می‌بایست در برنامه‌های تحقیق و توسعه هر کسب‌وکاری باشد.


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]