ابرآمد

سرور اختصاصی ایران برای چه کسب‌وکارهایی مناسب است؟

سرور اختصاصی ایران

سرور اختصاصی ایران سروری است که در کشور ایران و با منابع اختصاصی به کاربر ارائه می‌شود. به دلیل بهبود وضعیت زیرساخت‌های کشور و افزایش پهنای باند شبکه‌های ارتباطی داخلی، استفاده از سرور اختصاصی می‌تواند یکی از گزینه‌هایی باشد که مدیران سازمان‌ها در تعیین استراتژی خود برای تأمین زیرساخت‌های IT سازمان در نظر می‌گیرند. باتوجه‌به افزایش بی‌سابقه نرخ ارز و عدم امکان پیش‌بینی قیمت آن در آینده، اجاره یک سرور اختصاصی در ایران به‌راحتی می‌تواند تمام نیازهای کاربران را پاسخگو باشد. باتوجه‌به ارزان بودن ترافیک داخلی برای کاربران اینترنتی، این سرویس حتی برای کاربران به‌صرفه‌تر نیز هست. همچنین سرعت دسترسی کاربران داخلی نسبت به سرویس‌های مشابه خارجی بیشتر است. در زمینه امنیت و حملات سایبری هم با تعریف دسترسی به سرویس‌ها فقط به‌صورت داخلی، می‌توان این حملات را بی‌اثر کرد.

تفاوت خرید و اجاره سرور اختصاصی ایران

تفاوت خرید و اجاره سرور اختصاصی ایران

در مفهوم عام وقتی صحبت از خرید سرور اختصاصی در ایران می‌شود، منظور آن است که مدیر آی تی سازمان با خرید تجهیزات و نصب آنها در محل سازمان، زیرساختی اختصاصی برای پردازش داده‌های کسب‌وکار ایجاد کند. اما اکنون با شرایطی که برخی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات زیرساختی ایجاد کرده‌اند، می‌توان بدون خرید تجهیزات و استقرار آن در محل سازمان، با اجاره یک سرور اختصاصی در ایران، مالکیت دسته‌ای از سخت‌افزارهای مستقر در یک دیتاسنتر مجهز در کشور را برای مدت محدود بر عهده گرفت و با زحمتی کمتر از راه‌اندازی یک سرور اختصاصی خصوصی برای خود، منابع پردازشی اختصاصی داشت. باتوجه‌به آنکه در این مدل نیازی به خرید تجهیزات توسط خود سازمان نیست، تأمین زیرساخت حتی نسبت به روش کولوکیشن هم ساده‌تر خواهد بود.

در اجاره سرور اختصاصی ایران، سازمان یک سرور از مجموعه سرورهای موجود در دیتاسنتر شرکت ارائه‌دهنده خدمات زیرساختی را به‌تنهایی اجاره می‌کند و تمامی منابع پردازشی و ذخیره‌سازی آن سرور را به‌صورت اختصاصی در اختیار می‌گیرد. در این روش هیچ مشترک دیگری به این منابع دسترسی ندارد و مالکیت تمام این منابع برای مدتی معین در اختیار سازمان اجاره‌کننده این سرور اختصاصی است.

دلایل اهمیت لوکیشن سرور اختصاصی

یکی از عوامل مهمی که بر کیفیت ارتباطی سرویس ارائه شده بر بستر اینترنت توسط سازمان‌ها مؤثر است، فاصله دیتاسنتر میزبان سرور اختصاصی تا کاربران نهایی است. هرچه این فاصله کوتاه‌تر باشد، تأخیر کاهش‌یافته و سرعت ارتباط بهبود می‌یابد. برای مثال، زمانی که کاربر از یک صفحه ارائه سرویس در وب‌سایت سازمان شما بازدید می‌کند، برای کسب اطلاعات لازم است برای وی چندین عکس، المان گرافیکی، متن و حتی ویدئو بارگذاری شود. به همین دلیل هرچه فاصله کاربر نهایی تا سرور کمتر باشد، داده‌ها فاصله کمتری در راه می‌مانند و سریع‌تر بارگذاری می‌شوند و همین موجب بهبود کیفیت ارتباطی و افزایش رضایت کاربر می‌شود. در دنیای پرسرعت امروزی، عموماً کاربران حوصله ندارند تا مدت زیادی برای لود صفحات و سرویس‌ها صبر کنند و اگر این زمان طولانی شود، احتمال منصرف شدن کاربر و ترک کردن صفحه وب‌سایت شما افزایش می‌یابد.

افزایش سرعت بارگذاری صفحات برای موتورهای جستجو نیز بسیار مهم است. زیرا در رتبه‌بندی صفحات مختلف در این موتورها، صفحاتی که سریعاً بارگذاری می‌شوند امتیاز بالاتری گرفته و احتمال نمایش لینک آنها به‌عنوان لینک‌های ابتدایی نتایج جستجو افزایش می‌یابد. قرارگرفتن در رتبه‌های بهتر صفحه نتایج جستجو، شانس کسب‌وکارها را برای دیده‌شدن، جذب مخاطبان جدید و افزایش فروش بیشتر می‌کند و همین یکی از اهداف مهم بسیاری از کسب‌وکارها است. در نتیجه چنانچه SEO (Search Engine Optimization) یا بهینگی صفحات سایت برای موتورهای جستجو برای شما مهم است، بهتر است به سراغ خرید یا اجاره یک سرور اختصاصی در محلی نزدیک‌تر به مخاطبان نهایی خود بروید. به‌این‌ترتیب استفاده از سرور اختصاصی ایران برای فروشگاه‌های اینترنتی که کالا و خدمات خود را برای کاربران ایرانی ارائه می‌دهند بسیار مهم خواهد بود.

دلایل اهمیت لوکیشن سرور اختصاصی

فارغ از صنعتی که کسب‌وکارها به آن تعلق دارند، امنیت داده‌ها و مدیریت منابع همواره جزو اولویت‌های مهم هر سازمانی به‌حساب می‌آید و استفاده از سرور اختصاصی ایران یکی از روش‌هایی است که می‌تواند تا حد زیادی به دغدغه‌های چنین کسب‌وکارهایی پاسخ دهد. سازمان‌هایی که کسب‌وکارشان وابستگی زیادی به وب‌سایت و یا وب اپلیکیشن خاصی دارد و مشتریان هدف آنها نیز در داخل کشور قرار دارند، معمولاً از خرید یا اجاره سرور اختصاصی در ایران استقبال می‌کنند. بحث حساسیت‌های امنیتی برای نگهداری داده‌های خاص در کشورها، از دیگر دلایلی است که می‌تواند بر حساسیت انتخاب لوکیشن یک سرور اختصاصی بیفزاید. از سوی دیگر واقع‌شدن دیتاسنتر در یک کشور می‌تواند ریسک برخی حملات سایبری خاص را کاهش دهد. مثلاً زمانی که سرور در داخل کشور میزبانی می‌شود، مقاومت بهتری در برابر حملات DDOS خواهد داشت.

برخی کشورها سیاست‌های خاصی برای قیمت‌گذاری ترافیک داخلی و خارجی دارند و این می‌تواند بر هزینه‌های نهایی ترافیک مصرفی کاربران تأثیرگذار باشد از جمله مهم‌ترین مزایای سرور اختصاصی ایران می‌توان به نیم‌بها بودن هزینه ترافیک برای کاربران، افزایش سرعت و کاهش تأخیر و بهبود امنیت داده‌ها اشاره کرد.

سرور اختصاصی ایران و نگهداری داده‌ها در داخل کشور

برخی سازمان‌ها که حساسیت کاری بالاتری دارند، معمولاً ترجیح می‌دهند داده‌های خود را در دیتاسنترهایی درون کشورشان نگهداری کنند. این سازمان‌ها معتقدند با جلوگیری از خارج‌شدن داده از کشور، می‌توان امنیت داده‌ها را بهبود داد و اجاره سرور اختصاصی در ایران به‌جای دیگر کشورها، می‌تواند به این دغدغه پاسخ دهد و از خروج داده‌های یک سازمان از کشور جلوگیری کند.

 این موضوع محدود به ایران نیست و کشورهای مختلف، قوانین خاصی دررابطه‌با این موضوع دارند. گوگل، مایکروسافت و آمازون از جمله شاخص‌ترین بازیگران صنعت کلاد دنیا به‌حساب می‌آیند و بخش زیادی از سرویس‌های مختلفی که از طریق اپلیکیشن‌های مختلف به کاربران سراسر جهان ارائه می‌شود، بر بستر زیرساخت‌های این شرکت‌ها مدیریت می‌شود. باتوجه‌به آنکه استفاده کاربران از یک اپلیکیشن باعث می‌شود بخشی از داده‌های کاربر به دیتاسنترهای میزبان آن سرویس خاص منتقل شود، حساسیت‌های زیادی درباره موقعیت جغرافیایی سرورهای محل نگهداری این داده‌ها وجود دارد.

مثلاً بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا طبق قانون GDPR و برخی قوانین اختصاصی دیگر، باید شرایط خاصی را برای نگهداری داده‌های حساس کشور رعایت کنند و سازمان‌ها ملزم هستند که داده‌های خود را درون دیتاسنترهایی واقع در داخل کشور ذخیره کنند یا قوانین برخی کشورها سرویس دهندگان (اعم از شرکت‌های مالک شبکه‌های اجتماعی، پلتفرم‌های پیام‌رسان و دیگر سرویس‌های دیجیتال) را ملزم کرده که داده‌های کاربران آن کشور را در دیتاسنترهای واقع در همان کشور و یا درون اتحادیه اروپا نگهداری کرده و به دیتاسنترهای خارجی (خصوصاً مستقر در آمریکا) منتقل نکنند.

اجاره سرور اختصاصی ایران برای چه کسب‌وکارهایی مناسب‌تر است؟

دیتاسنتری که سرور اختصاصی اجاره شده در آن قرار دارد، می‌تواند در داخل ایران و یا خارج از آن باشد. اما به‌طورکلی درصورتی‌که هدف سازمان، سرویس‌دهی به کاربران داخل کشور باشد و جنس فعالیت سازمان، نیازمندی خاصی ایجاد نکند، خرید و اجاره سرور اختصاصی ایران می‌تواند گزینه مناسب‌تری نسبت به سرور اختصاصی خارجی باشد. زیرا با قرار داشتن دیتاسنتر در داخل کشور، فاصله جغرافیایی سرور با کاربر نهایی کاهش‌یافته و کیفیت و سرعت سرویس‌دهی بهبود قابل‌توجهی پیدا می‌کند.

بااین‌حال چنانچه کاربران هدف در جایی خارج از ایران قرار داشته باشند و یا سرویس سازمان به‌گونه‌ای باشد که به دلیل تحریم‌ها با اختلال مواجه شود، بهتر است از سرور اختصاصی ایران استفاده نشده و به سراغ کشور دیگری رفت زیرا در برخی موارد سرویس‌دهی برخی کسب‌وکارها نیازمند آن است که کارها از طریق IP کشورهای غیرایرانی انجام شوند.

شماری از کسب‌وکارهایی که استفاده از سرور اختصاصی ایران می‌تواند برای آنها به‌صرفه‌تر باشد عبارت‌اند از:

  • فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی که به کاربران ایرانی کالا و خدمات می‌فروشند.
  • سرویس‌های ارائه‌دهنده محتواهای آموزشی فارسی
  • ارائه‌دهندگان محتواهای ویدئویی برای کاربران داخلی مانند شبکه‌های نمایش خانگی (VOD)
  • کسب‌وکارهای دارای اطلاعات حساس
  • ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی
مزایای استفاده از سرور اختصاصی ایران

مزایای استفاده از سرور اختصاصی ایران

مزیت مهم اجاره سرور اختصاصی ایران نسبت به راه‌اندازی یک سرور اختصاصی در محل سازمان آن است که دردسرهای تیم در انتخاب و خرید تجهیزات، تخصیص بودجه‌های کلان برای شروع کار، مدیریت نصب و راه‌اندازی دستگاه‌ها کاهش می‌یابد. از سوی دیگر ازآنجاکه این تجهیزات در یک دیتاسنتر مجهز نگهداری می‌شوند، بسترهای ارتباطی مناسب در دسترس خواهد بود و شرایط محیطی خاص این تجهیزات به‌خوبی تأمین می‌شوند. در این دیتاسنترهای اختصاصی تمامی فاکتورهای لازم برای نگهداری و محافظت از دستگاه‌ها رعایت می‌شوند.

همچنین سازمان‌ها با ظرفیت بالایی که در این سرورها در اختیار دارند، بابت افزایش ترافیک در ساعات مشخص نگرانی نخواهند داشت. باتوجه‌به آنکه مدیریت پنل، کانفیگ‌های نرم‌افزاری سرور و سیستم‌عامل تماماً در اختیار نماینده سازمان است، تسلط بر زیرساخت‌ها افزایش پیدا می‌کند. بهبود دسترسی و افزایش اختیارات نماینده سازمان در کنترل منابع و تنظیمات یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سرور اختصاصی است. شرکت‌هایی که از سرور اختصاصی استفاده می‌کنند، یک IP اختصاصی نیز دریافت می‌کنند.

ازآنجاکه تمامی سخت‌افزارهای یک سرور اختصاصی به‌صورت انحصاری در اختیار یک سازمان قرار دارد، افراد متنوعی به منابع سرور دسترسی ندارند، ریسک آلوده شدن به انواع ویروس و بدافزار و همچنین احتمال نشت اطلاعات در اثر خطای کاربری کاهش می‌یابد. گفتنی است باتوجه‌به کاهش ارزش ریال در برابر دلار و قوانین مالیاتی خاصی که برخی از کشورها ممکن است داشته باشند، هزینه اجاره سرور اختصاصی ایران نسبت به تهیه سرورهای اختصاصی دیگر کشورها پایین‌تر است.

مهم‌ترین مزیت‌های به‌کارگیری سرور اختصاصی ایران عبارت‌اند از:

  • دسترسی بهتر
  • آپتایم بالاتر
  • داشتن IP اختصاصی
  • ترافیک مصرفی ارزان‌تر برای کاربران

معایب استفاده از سرور اختصاصی ایران

با اجاره یک سرور اختصاصی ایران، یک IP اختصاصی ایرانی در اختیار سازمان قرار می‌گیرد. چنانچه کسب‌وکار سازمان به‌گونه‌ای باشد که نیاز به تعامل با برخی سرویس دهندگان خارجی وجود داشته باشد، ممکن است به دلیل شرایط خاص تحریمی علیه ایران، داشتن IP ایرانی مشکلاتی از جمله محدود شدن دسترسی‌ها و یا بلاک شدن خدمات را برای آن کسب‌وکار در پی داشته باشد. در نتیجه چنانچه بخشی از کاربران و یا خدمات گیرندگان شما در کشورهای خارجی مستقرند و یا تراکنش‌های خارجی انجام می‌دهید، بهتر است به‌جای اجاره یک سرور اختصاصی در ایران، به سراغ اجاره سرور در کشورهای دیگر بروید.

باوجودآنکه هزینه اجاره سرور اختصاصی ایران نسبت به اجاره سرور اختصاصی واقع در دیتاسنترهای خارجی کمتر است اما به‌طورکلی هزینه تأمین زیرساخت از طریق این روش نسبت به دیگر روش‌ها بالاتر است و می‌توان این مورد را یکی از مهم‌ترین معایب اجاره سرور اختصاصی نسبت به دیگر روش‌ها اعم از استفاده از سرور ابری به‌حساب آورد. ازآنجاکه در این روش سازمان تمام منابع سرور را به‌صورت یکجا در اختیار می‌گیرد، تمام هزینه را خود به‌تنهایی پرداخت می‌کند.

در استفاده از سرور اختصاصی برای تأمین زیرساخت، مسئولیت کنترل و مدیریت منابع سرور به عهده سازمان است. در نتیجه نیاز به در اختیار داشتن افرادی بامهارت فنی و تخصص بالا خواهد بود.

معایب استفاده از سرور اختصاصی ایران

جمع‌بندی:

در مواردی که مدیران مایل‌اند کنترل کاملی بر زیرساخت‌های IT سازمان داشته باشند، استفاده از سرور اختصاصی ایران می‌تواند گزینه مناسبی باشد. سرورهای اختصاصی می‌توانند کنترل و قدرت مدیریت تام شبکه زیرساختی را در اختیار سازمان بگذارند.

باتوجه‌به آنکه با اجاره سرور اختصاصی در ایران، منابع کاملاً اختصاصی از دیتاسنترهای واقع در داخل کشور در اختیار سازمان قرار می‌گیرد، بخش زیادی از دغدغه‌های امنیتی سازمان‌هایی که حساسیت اطلاعاتی بالاتری دارند، پاسخ داده می‌شود. این مورد برای سازمان‌هایی که مایل‌اند داده‌هایشان از کشور خارج نشود و هیچ سازمان دیگری نیز در زیرساخت با آنها اشتراک نداشته باشد بسیار مفید است.

کسب‌وکارهایی که کاربر هدف آنها در داخل کشور قرار داشته باشد، می‌توانند با استفاده از سرور اختصاصی ایران، سرویسی باکیفیت بیشتر، تأخیر کمتر و هزینه پایین‌تر ارائه دهند زیرا فاصله دیتاسنترهای میزبان سرور با کاربران هدف کمتر می‌شود و این مورد بر افزایش کیفیت سرویس تأثیر بسزایی می‌گذارد. از سوی دیگر هزینه ترافیک مصرفی کاربران در زمانی که دیتاسنتر در داخل کشور قرار داشته باشد کاهش می‌یابد.

بااین‌وجود، کسب‌وکارهایی که نیاز به تعامل با سرویس دهندگان و یا کاربران خارج از کشور دارند بهتر است به سراغ سرویس دیگری بروند زیرا با اجاره سرور اختصاصی ایران، یک IP اختصاصی ایرانی در اختیار سازمان قرار می‌گیرد و ممکن است به دلایل شرایط تحریم، محدودیت‌هایی در دسترسی‌های این کسب‌وکار ایجاد شود.

منبع : www.volico.com


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]