ابرآمد

پشتیبان‌گیری از اطلاعات چقدر برای شما اهمیت دارد؟

پشتیبان‌گیری از اطلاعات چقدر برای شما اهمیت دارد؟

وقتی مدیر کسب‌وکاری هستید که هر روز حجم بالایی از اطلاعات در سازمان شما تولید و جابه‌جا می‌شود و آینده و سرنوشت کارکنانتان نیز برای شما مهم و حیاتی است مسلماً ازدست‌دادن این اطلاعات برای شما پرهزینه خواهد بود و فکرکردن به آن هم استرس‌آور است! حتی اگر مقدار کمی از اطلاعات شما از بین برود، بازهم شما با استرس و پرداخت هزینه مواجه خواهید شد. هیچ کسب‌وکاری تحمل این استرس و هزینه تحمیل شده را ندارد و به همین دلیل است که پشتیبان‌گیری و داشتن یک برنامه مستمر برای بازیابی اطلاعات disaster recovery plan برای همه شرکت‌ها بسیار مهم است.

در این مقاله به پشتیبان‌گیری و هرآنچه که دانستنش در این زمینه برای شما مهم است، خواهیم پرداخت.

اهمیت پشتیبان‌گیری و بازیابی اطلاعات برای کسب‌وکارها

هرجایی که داده‌ها وجود داشته باشند حتماً خطر ازدست‌دادن و یا نشت آنها به جایی دیگر هم وجود خواهد داشت. پشتیبان‌گیری و بازیابی اطلاعات برای همه مشاغل ضروری است. خطر ازدست‌دادن یا نشت اطلاعات می‌تواند به شکل تهدیدهای فنی، انسانی یا حتی بلایای طبیعی باشد. حتماً همه شرکت‌ها به این مشکلات فکر کرده‌اند ولی آیا همه آنها روش مناسبی را انتخاب خواهند کرد؟

اهمیت پشتیبان‌گیری

گاهی اوقات حتی بهترین روش‌های امنیتی هم ممکن است شکست بخورند. یکی از بدنام‌ترین ویروس‌ها با نام Ransom Virus شناخته می‌شود. هکرها از این نوع ویروس برای مخفی کردن اطلاعات قربانی استفاده می‌کنند و تا باج نگیرند اطلاعات را نشان نمی‌دهند و یا حتی امکان دارد پس از پرداخت باج، مجرمان سایبری اطلاعات را به قربانی تحویل ندهند. اینجاست که یک پشتیبانی خوب از اطلاعات یا داشتن disaster recovery plan بسیار اهمیت پیدا می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که داده‌ها را در دستگاه جدیدی بازیابی کنید و یا به دستگاه قدیمی خود برگردید.

بسیاری از شرکت‌ها برای فعالیت­های روزانه به اطلاعات فنی خود متکی هستند و نقض در اطلاعات، نشت و یا آسیب به آنها به طور بالقوه می‌تواند منجر به ازدست‌دادن بهره‌وری آنها شود. هر چه برای بازیابی داده‌ها زمان بیشتری صرف شود، ازدست‌دادن بهره‌وری هم بیشتر خواهد بود و ازدست‌دادن بهره‌وری برابر است با ازدست‌دادن سود. پس مدت زمانی که صرف برگرداندن اطلاعات می‌شود هم اهمیت خاصی دارد.

از طرف دیگر بازیابی اطلاعات فرایند هزینه‌بری است. تقلا کردن برای بازگرداندن اطلاعات در هنگام و یا پس از وقوع یک فاجعه می‌تواند گران‌تر از داشتن یک برنامه پشتیبان‌گیری از اطلاعات تمام شود و یا شما را مجبور کند تا هزینه بیشتری پرداخت کنید. اگر برنامه‌ای برای پشتیبان‌گیری داشته باشید حتی در زمان هم صرفه‌جویی کرده‌اید و می‌توانید بلافاصله پس از ایجاد مشکل، اطلاعات را برگردانید تا کسب‌وکار شما آسیب زیادی نبیند.

واقعیت این است که اگر برنامه‌ای برای پشتیبان‌گیری نداشته باشید ممکن است اطلاعات خود را برای همیشه در اثر یک حادثه از دست بدهید. ازدست‌دادن داده‌ها می‌تواند منجر به ازدست‌دادن کل کسب‌وکار شود.

تفاوت پشتیبان‌گیری (Backup) با بازیابی اطلاعات در شرایط بحرانی Disaster Recovery چیست؟

یک نسخه پشتیبان (Backup) می‌تواند به‌سادگی کپی‌کردن فایل‌های شما در یک دیسک دیگر باشد. این مدل از پشتیبان‌گیری را می‌توان به روش‌های مختلف از جمله تهیه یک رایانه ثانویه یا با ذخیره سازی و پشتیبان گیری ابری انجام داد. پشتیبان‌گیری برای محافظت از داده‌ها در شرایطی استفاده می‌شود که به طور تصادفی چیز مهمی را حذف کنید، یا رایانه به سرقت برود، یا مثلاً هارددیسک خراب شود. در حقیقت یک نسخه پشتیبان می‌تواند به شما کمک کند تا اطلاعاتی را که اخیراً ازدست‌داده‌اید به‌راحتی بازیابی کنید.

بازیابی اطلاعات در شرایط بحرانی Disaster Recovery هم همان پشتیبان‌گیری است با این تفاوت که برای مشکلات بزرگ‌تر استفاده می‌شود. با DR در شرایط بحرانی کل سیستم شما، شامل درایوهای دیسک و سرورها، بازیابی می‌شوند. این کار به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا کل سیستم را بدون نیاز به نصب مجدد سیستم‌عامل بازیابی کنند. DR همچنین به کارکنان شما اجازه می‌دهد تا زمانی که سیستم در حال بازیابی است با کمک از یک سیستم آینه‌ای و Mirrored protection به کار خود ادامه دهند و به‌این‌ترتیب کسب‌وکار شما متوقف نمی‌شود.

پشتیبان‌گیری برای یک کسب‌وکار حیاتی است، اما یک برنامه DR، امنیت شرکت را بیشتر کرده و امکان محافظت کامل را فراهم می‌کند.

چه برنامه‌ای برای پشتیبان‌گیری اطلاعات شرکت شما مناسب است؟

روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. یک روش پشتیبان‌گیری به‌صورت on-site و روش دوم پشتیبان‌گیری off-site است.

یک قانون خوب و کاربردی در این زمینه، قانون 3-2-1 است که می‌گوید سه نسخه از داده‌ها را در دو نوع فضای ذخیره‌سازی پشتیبان‌گیری کنید به صورتی که مطمئن باشید حداقل یک نسخه off-site نگهداری می‌شود. این قانون مخصوصاً در صنایع به‌خوبی جواب داده و هدف از به‌کارگیری آن رفع مشکلات خرابی هارددیسک است.

بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین روشی که به شما پیشنهاد می‌کنیم پشتیبان‌گیری از داده‌ها بر روی فضای ابری است. این روش هم مقرون‌به‌صرفه است و هم استرس و خطر کمتری برای شما دارد چون معمولاً این سرویس‌ها به‌صورت مدیریت شده هستند و نیاز به‌صرف هزینه زیادی ندارند.

روش دیگر، استفاده از پشتیبان‌گیری on- premises در محل خودتان است. این روش مزایا و مشکلات خود را دارد. باعث می‌شود که صفر تا صد کنترل داده‌ها در دست خودتان باشد که البته برای این کار نیاز به نیروهای متخصص برای ارتقای سخت‌افزارهای خود یا به‌روزرسانی‌های مربوط به سرور و هارد دارید. از طرف دیگر ممکن است اطلاعات ذخیره شده شما مورد حملات هکری یا ویروسی قرار بگیرد و یا سرور شما دچار بلایای طبیعی مثل سیل، زلزله و … شود. همچنین باید هزینه‌های جانبی مثل مصرف برق را هم در نظر بگیرید.

بهترین برنامه DR برای داده‌های مهم کسب‌وکار شما این است که از پشتیبان‌گیری ابری و پشتیبان‌گیری on- premises به‌صورت ترکیبی استفاده کنید.

شرکت‌های بزرگ از چه روشی برای پشتیبان‌گیری استفاده می‌کنند؟

 off-site
  1. Windows 10 Backup and Restore بر اساس برنامه زمانی که شما مشخص می‌کنید، پشتیبان‌گیری دوره‌ای کاملی از فایل‌های شما را تهیه می‌کند. همچنین می‌تواند یک backup image از کل سیستم شما – سیستم‌عامل، برنامه‌ها، فایل‌ها، تنظیمات و غیره – ایجاد کند تا در صورت نیاز بتوانید همه چیز را بازیابی کنید. یک ابزار هم به نام File History دارد که به طور خودکار چندین نسخه از یک فایل را ذخیره می‌کند تا بتوانید فایل را به نسخه یا نقطه زمان دلخواه بازیابی کنید.
  2. Time Machine که در Apple MacOS تعبیه شده است به شکل خودکار و به‌صورت ساعتی، روزانه و هفتگی از کل سیستم مک شما بک‌آپ‌گیری می‌کند. می‌توان اطلاعات پشتیبان‌گیری را در مک یا یک درایو خارجی، یا حتی در یک کپسول AirPort Time ذخیره کرد ولی Apple دیگر این کپسول را نمی‌سازد. در زمان بازیابی فایل‌ها، Time Machine به شما امکان می‌دهد نسخه‌های پشتیبان قدیمی را ورق بزنید و نقطه بازیابی موردنظر خود را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از فایل‌های موجود در Mac خود – مانند اسناد، عکس‌ها و آهنگ‌ها – در iCloud پشتیبان‌گیری کنید.
  3. می‌توانید از طریق ابزارهایی به‌صورت جداگانه از پایگاه‌های داده MySQL، PostgreSQL و SQL نسخه پشتیبان تهیه و سپس بازیابی کنید.
  4. با استفاده از iTunes یا با استفاده از iCloud می‌توانید از آیفون خود در رایانه شخصیتان نسخه پشتیبان تهیه کنید و درصورتی‌که فضای بیشتری احتیاج داشته باشید آن را از iCloud خریداری کنید.
  5. پشتیبان‌گیری Android یک ابزار پشتیبان‌گیری است که در همه دستگاه‌های تلفن همراه Android تعبیه شده و از داده‌ها و اطلاعات شما در Google Drive پشتیبان‌گیری می‌کند.

جمع‌بندی

بلایای طبیعی، ویروس‌ها و هکرها از مهم‌ترین مواردی هستند که همیشه امنیت داده‌های شما را تهدید می‌کنند. ازدست‌دادن اطلاعات می‌تواند نگران‌کننده و یا حتی فاجعه‌بار باشد ولی هر زمان ممکن است اتفاق بیفتد؛ پس برای آن آماده باشید و برنامه‌ریزی کنید. بین پشتیبان‌گیری معمولی و پشتیبان‌گیری DR تفاوت زیادی وجود دارد. اطلاع از آن و انتخاب بهترین روش پشتیبان‌گیری که مناسب کسب‌وکار شما باشد، اهمیت ویژه‌ای دارد که باید قبل از وقوع شرایط بحرانی درباره آن فکر و تصمیم‌گیری شود.

فضای ذخیره‌سازی ابری یا سرورهای اختصاصی گزینه‌های عالی برای پشتیبان‌گیری از داده‌ها هستند که می‌توانند کمک بزرگی به شما باشند. پشتیبان‌گیری بر روی ابر روشی است که سال‌هاست شرکت‌های بزرگ دنیا از آن استفاده می‌کنند و نتایج مثبت زیادی کسب کرده‌اند.

استفاده از ابر می‌تواند یک مزیت رقابتی برای شما و حتی مشتریان شما باشد چون نشان‌دهنده نگرش به‌روز شما به امنیت و پشتیبان‌گیری است.


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]