ابرآمد

فاکتورهای مهم در انتخاب Cloud Provider (سرویس دهنده ابری)

سرویس دهنده ابری

فقدان چارچوب مشترک ارزیابی و اعتبار سنجی شرکت‌­های ارائه دهنده خدمات ابری و توجه به این واقعیت که هیچ یک از سرویس دهندگان مشابه یکدیگر نیستند، فرآیند انتخاب سرویس دهنده مناسب را برای کاربران بسیار سخت و پیچیده نموده است. در این مقاله تلاش شده تا عوامل موثر مهم در انتخاب سرویس دهنده ابری مناسب از منظر کسب و کار، فاکتور­های فنی و شاخص­‌های عملیاتی را بر شماریم.

 ارائه دهنده خدمات ابر

دهه اول ظهور زیرساخت­‌ها و سرویس­‌های ابری با فراز و نشیب‌­های فراوانی همراه بود اما اکنون این و سرویس‌­ها به بخش جدا ناپذیری از صنعت فناوری اطلاعات تبدیل شد‌ه‌­اند. این دوران به آزمایش، بررسی و رشد سرویس‌­های فناوری اطلاعات تحت بستر ابری گذشت و سرویس ابری تا به امروز برای تبدیل شدن به بخش مهم و حساس سرویس­‌های IT مسیر بسیار طولانی وسختی را طی نمود. حال زمان آن رسیده است سازمان‌­ها با دید بازتر برای کسب منفعت حداکثری از این فناوری، راهبرد دریافت خدمات ابری را جایگزین خرید تجهیزات و راه‌­اندازی سرویس­‌های فناوری اطلاعات به صورت درون سازمانی نمایند.

شاید اولین و مهم‌ترین نکته در انتخاب ابر مناسب جهت ارائه هر گونه سرویس ابری اعم از IaaS، SaaS و PaaS، توجه به نیازهای سازمان باشد. نیازهای هر سازمان منحصر به فرد می­باشد، بنابراین شرکت سرویس دهنده نیز باید با درک این موضوع سرویس­‌های منطبق و مورد نیاز هر سازمان را ارائه نماید. مدیران ارشد همواره در تلاشند منافع سازمان خود را از طریق دریافت سرویس‌­های منطبق با نیازهای سازمانی تضمین نمایند و مطلعند همانطور که دریافت سرویس­‌هایی که به صورت جامع پاسخگوی تمامی نیازهای سازمان نباشد مطمئنا آن سازمان را با مشکلاتی مواجه می­سازد، بالعکس انتخاب راه­کارهایی با پاسخگویی به طیف وسیعی از نیازهایی که سازمان با آنها رو به رو نیست نیز مشکلاتی اعم از دشواری نگهداری، هزینه­‌های نیرو انسانی، هزینه­‌های نگهداری و غیره را در پی خواهد داشت. بنابراین درک دقیق نیازمندی­‌های سازمان­ها و ایجاد بستری منطبق با این نیازها می بایست اولین گام هر سرویس د‍هنده ابری باشد.

نیازهای شما منحصر به فرد است بنابراین می­بایست راه­کارهای منحصر به فرد و سفارشی برای آنها انتخاب نمایید.

 در صورتی که راه­کارهای غیر ابری سازمان سفار‌شی‌­سازی و مختص آن سازمان طراحی شده باشند، سرویس­دهنده ابری نیز باید خدمات طراحی و سفارشی­‌سازی منطبق با طراحی­‌های قبلی و نیازهای مرتبط با صنعت و فعالیت آن سازمان را ارائه نماید. همین موضوع باعث شده تا سرویس‌­دهندگان بزرگ دنیا، سرویس­‌های خود را مبتنی بر کسب و کارهای مختلف و به صورت Industry-Base دسته بندی و ارائه نمایند.

سرویس ابری

تنوع سرویس

مطالب ارائه شده در بخش قبل، دریافت خدمات منطبق با نیازهای سازمان را از اولویت­‌های مهم بر شمرد اگرچه مطمئنا توصیه می­گردد به منظور آینده نگری و دریافت سرویس‌­های آتی، در انتخاب سرویس دهندگان، میزان منابع فنی و دانشی آن­ها مورد توجه قرار گیرد.

سرویس‌­­های ابری بزرگ در دنیا، مانند AWS، GCP و Azure با حرکت در لبه تکنولوژی، به مرور و همزمان با پیشرفت تکنولوژی­‌های ابری، به تکامل کاتالوگ سرویس خود پرداخته­اند و هم اکنون خدمات کم نظیری به کاربران خود ارائه می­دهند. سایر سرویس‌­دهندگان ابری عمومی نیز به طبعیت از این پیشتازان و متناسب با منابع خود، هریک بخشی از خدمات را به کاربران ارائه می نمایند و از این طریق کاتالوگ­‌هایی مشتمل بر سرویس­‌ها قابل ارائه به مشتریان ایجاد نموده‌­اند.

همچنین در مواردی که سازمان­‌ها نیاز به برون سپاری تا سطوح بالایی از خدمات فناوری اطلاعات خود داشته باشند، سرویس دهندگان می­بایست نسبت به ارائه خدمات جامع­تر اقدام نمایند. جامعیت خدمات قابل ارائه منجر به پیدایش مدل عملیاتی ITaaS شده است. با توجه به تعریف موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی ایالات متحده آمریکا (NIST) از پردازش ابری، مدل عملیاتی ITaaS در زمره خدمات ابری نیست. به عبارت دیگر این مدل به این دسته از خدمات محدود نمی­شود بلکه از سه دسته خدمات ابری (IaaS،SaaS و PaaS) به عنوان تکنولوژی­‌های پایه به منظور ارائه خدمات جامع IT استفاده می­نماید. تنوع و جامعیت سرویس­‌های سرویس سرویس دهنده ابری منتخب می­تواند از فاکتورهای مهم در این انتخاب تلقی گردد.

سرویس‌­های تخصصی

کاتالوگ سرویس­ باید علیرغم خدمات عمومی، که با راه­اندازی سرویس‌­های ابری ارائه می­گردند، شامل سرویس­های تخصصی نیز باشد. ارائه تمامی سرویس‌­های عمومی و رایج توسط یک سرویس‌­دهنده می­تواند نمایانگر بلوغ و تکامل آن سرویس دهنده تلقی گردد و ارائه سرویس­‌های ارزش افزوده، پیشرفته­ و تخصصی می­تواند ضامن درخواست­‌های آتی مشترکین باشد. برای سازمان‌هایی که به دنبال برون سپاری خدمات فناوری اطلاعات حیاتی خود هستند، می­توان از میان سرویس­‌های پیشرفته بی شمار به موارد ذیل اشاره نمود:

 • مشاوره: ارائه خدمات مشاوره در لایه­‌های مختلف از زیرساخت تا پایگاه داده و برنامه کاربردی (Application)، مهم‌ترین و با ارزش­ترین سرویس قابل ارائه توسط سرویس دهندگان به کاربران است. از این طریق کاربران علیرغم آسایش خیال در خصوص دریافت خدمات متناسب و سفارشی سازی شده، در زمان رخداد و نیاز به پشتیبانی فنی نیز از این مشاوره بهر‌‌ه‌­مند می­گردند. این مشاوره می­تواند حتی در حوزه­‌های نیازسنجی، طراحی زیرساخت، امنیت سامانه­‌ها و غیره باشد. 
 • تجارب مهاجرت: انتقال سرویس­‌های حیاتی از مرکز داده­ای به مرکز داده دیگر با کمترین اختلال نیازمند برنامه‌­ریزی­‌های فراوان، تجربه و تخصص ویژه­ای می­باشد. همراهی سرویس­دهنده­ای با تجربه برای مهاجرت سرویس‌­های سازمانی به بستر ابری و انجام چنین پروژه پیچیده‌­ای یکی از خدمات تخصصی است که برخی از سرویس‌­دهندگان به مشترکین خود ارائه می نمایند.
 • ارزیابی و بهینه‌­سازی: شاید ارزیابی و بهینه­‌سازی از سرویس­‌های رایج ابری به شمار نیاید اما سرویس دهندگان بزرگ ابری با راه‌­اندازی Market Place­ها و مشارکت با شرکت­‌های ثالث، نسبت به ارائه خدمات بسیاری اعم از خدمات ارزیابی و بهینه سازی اقدام نموده­اند. بنابراین بازبینی خدمات سرویس دهندگان و همچنین خدمات ارائه شده توسط شرکای آنها می­تواند معیاری برای انتخاب سرویس دهنده با بالاترین امکانات را در اختیار قرار دهد. خدمات ارزیابی و بهینه سازی می­تواند شامل خدماتی از قبیل آزمون نفوذ امنیتی (Peneteration Test)، آزمون کارایی (Stress and Performance Test)، خدمات تنظیم و بهینه سازی (Tuning) در سطوح مختلف مانند پایگاه داده و غیره باشند.

کیفیت سرویس

علی­رغم تمام ویژگی­‌های سرویس­‌های ابری، انتخاب این سرویس­‌ها می­تواند به دردسری برای سازمان تبدیل گردد. کیفیت سرویس­‌های ابری یکی از مهم‌ترین فاکتور­های انتخاب سرو‌‌‌یس ­دهنده مناسب می­باشد. کیفیت سرویس­‌های ابری بسته به نوع سرویس از زوایای مختلفی بررسی می­گردد.

استفاده اشتراکی چندین کاربر از سخت‌­افزار، تجهیزات و امکانات سرویس‌­دهنده ابری، باعث درآمد زایی برای سرویس دهنده می­گردد. لذا برخی از سرویس دهندگان سعی براین دارند تا با تخصیص حداقلی این منابع به تعداد بیشتری از مشتریان حاشیه سود خود را افزایش دهند. برای مثال برخی از سرویس دهندگان با افزایش ضریب اشتراک منابعی نظیر CPU و RAM باعث بروز گلوگاه­‌هایی در سرویس مشترکین خود می­گردند. همچنین در برخی از مواقع کیفیت پایین خدمات ناخواسته اتفاق افتاده و باعث نارضایتی مشترکین می­گردد، به عنوان نمونه‌­ای از این رخدادها می­توان به عدم پایداری ارتباطات شبکه اینترنت سرویس دهنده و یا حملات متعدد به شبکه آن­ها که باعث کاهش کارایی سرویس‌­های ابری می­گردد اشاره نمود.

بنابراین پیشنهاد می­گردد برای بررسی کیفیت سرویس‌­ها ، مدتی به دریافت سرویس­‌های آزمایشی از چند گزینه پیش رو اختصاص داده و کیفیت سرویس­‌های آن­ها ارزیابی شوند.

اطمینان پذیری

کسب و کارهایی که از خدمات فناوری اطلاعات به عنوان سرویس­‌های حیاتی بهره میگیرند، در انتخاب سرویس دهنده ابری مناسب با چالش‌­های فراوانی مواجه هستند. این سازمان­ها باید علیرغم تمامی فاکتورهای ارزیابی، در سوابق و مشتریان قبلی و فعلی سرویس‌­دهندگان نیز دقت لازم را به عمل آورند تا از درک مسائل و معضلات سرویس­‌های حیاتی ارائه شده توسط آن­ها اطمینان حاصل نمایند. همچنین امکانات سخت افزاری و راه­کارهای پشتیبان نیز باعث گردیده ابعاد مختلف اطمینان پذیری در زمره فاکتورهای مهم برای انتخاب سرویس‌­دهنده ابری قرار گیرند. برخی از جوانب مرتبط با اطمینان پذیری عبارتند از:

 • مسئولیت پذیری: نحوه ارائه خدمات فناوری اطلاعات به کسب و کارهای حیاتی (Mission Critical Business)، دارای تفاوت­‌های بسیاری در قیاس با ارائه خدمات به کسب و کارهای کوچک و غیر ضروری می­باشد. سرویس دهنده مناسب برای کسب و کار حیاتی ­باید دغدغه ارائه متداوم سرویس و درک درستی از اهمیت آن داشته باشد و به این مفهوم که حتی جریمه­‌های مرتبط با قرارداد­های سطح خدمات (SLA) نیز جبران خسارت­‌های وارده در صورت اختلال قطعی را نمی­کند، واقف باشد. این موارد تنها با تجربه ارائه سرویس به این دست از کسب و کارها و در طول زمان حاصل می­گردد. بنابراین برای انتخاب سرویس‌­دهنده ابری مناسب به منظور دریافت سرویس­‌های فناوری اطلاعات کسب و کارهای حیاتی، می­بایست به سه عنصر کلیدی “تجربه”، “جنس مشتریان” و “جزئیات SLA” توجه ویژه‌­ای نمود.
 • دسترس­‌پذیری بالا (HA): سرویس دهندگان بزرگ ابری استانداردهای لازم در حوزه دسترس­‌پذیری بالا (HA) مانند استفاده از برندهای تجهیزات سخت افزاری معتبر، به کارگیری سیاست­‌های کارآمد در حوزه طراحی علی‌­الخصوص در بستر مجازی سازی و سیستم­‌های عامل، استفاده از تجهیزات ذخیره‌­سازی با حداکثر توان مصرفی (Throughput) و حداقل تاخیر (Latency)، تامین شبکه­‌ای با پهنای باند و افزونگی بالا را رعایت می­نمایند تا به نحوی این موضوع تضمینی برای سرویس‌­دهی پایدار باشد. بنابراین در صورت انتخاب سرویس­‌دهندگان محلی بررسی این زوایای فنی می­تواند تا حدی ضامن سرویس مناسب برای کسب و کارهای حیاتی باشند.
 • طرح بهبود بحران (Disaster Recovery Plan): مفهوم سرویس ابری باعث گردیده مفاهیمی از قبیل محل فیزیکی قرارگیری سرویس از بین رود و سرویس ارائه شده در بستر ابری بتواند میان مراکز داده مختلف در گردش باشد و از نقاط مختلف سرویس دهی انجام گیرد. اگرچه در زمان انتخاب سرویس دهنده ابری یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد محل قرارگیری مراکز داده، تعداد مراکز داده و نحوه انتقال سرویس مابین آنها در زمان وقوع رخداد است. سرویس دهندگان بزرگ، کشور و محدوده ارائه سرویس ابری را به انتخاب کاربران خود گذاشته و در چندین مرکز داده آن محدوده، سرویس­‌های مورد نیاز را ارائه می­دهند. در زمان انتخاب سرویس دهندگان ابری محلی، باید تعداد مراکز داده، تجهیزات و تکنولوژی­‌های به کار رفته مورد توجه قرار گیرد.

مهاجرت و یکپارچگی (Integration and Migration)

با توجه به نفوذ سرویس‌­های ابری در ساختار ITسازمان­ها، دقت در نحوه مهاجرت از زیرساخت­‌های غیر ابری به ابری بسیار حائز اهمیت است. مهاجرت به زیرساخت­‌های ابری زوایای مختلفی را در بر می­گیرد، برای مثال نحوه مهاجرت سرویس‌­های سازمانی را در نظر بگیرید که بر روی زیرساخت­‌های متنوع فیزیکی و مجازی بنا شده است، عملیات جابجایی داده­‌ها و انتقال سرویس به مرکز داده جدید با حداقل قطعی خدمات، خود یک پروژه محسوب می­گردد. در برخی از طراحی­‌ها انتقال Application Server­ها و یا سرورهایData Base  می­تواند با پیچیدگی­‌های فراوانی همراه گردد، این موضوع در مهاجرت به زیرساخت‌­های PaaS به نهایت حساسیت خود رسیده است لذا در این دست از خدمات می­بایست با انجام طراحی درست و برنامه‌­ریزی با حداقل تغییرات، اختلال و هزینه این فرآیند طی گردد. بنابراین انتخاب سرویس‌­دهندگانی که علیرغم ارائه سرویس، مسئولیت مهاجرت را نیز بر عهده گرفته و سوابق و تجارب مناسبی در این حوزه نیز داشته باشند از فاکتورهای مهم انتخاب سرویس دهنده ابری محسوب می­گردد.

تحقیقات شرکت IDG در جامعه آماری شامل بازه متنوعی از کسب و کارهای ایالت­ متحده نشان می­دهد بالغ بر ۴۶ درصد آنها Integration را به عنوان عامل اصلی بازدارنده برای انتقال سرویس‌­ها به بسترهای ابری می­دانند.

انتخاب راه­کارهای ابری تصمیمی بزرگ برای سازمان­‌ها به حساب می­آید و انتخاب سرویس‌­دهنده‌­ای که از یکپارچگی با سایر سرویس­‌دهندگان و یا سرویس­‌های داخلی سازمان پشتیبانی نماید، می­تواند ضمانتی بر عدم وابستگی برای سازمان‌­ها باشد، لذا بررسی میزان یکپارچگی سرویس‌­های قابل دریافت از هر سرویس دهنده یکی از فاکتور­های تاثیر گذار در انتخاب سرویس‌­دهنده ابری مناسب می­باشد.

تجربه و تخصص

از پارامترهای مهم در انتخاب سرویس دهنده می­توان به توانایی فنی و تخصص در ارائه خدمات به همراه بلوغ در پشتیبانی و ارائه سرویس به مشتریان اشاره کرد. در صورت عدم وجود هر یک از فاکتورهای مذکور احتمال پیدایش نارضایتی­ برای مشترکین در حوزه پشتیبانی و ارائه خدمات مناسب افزایش می­یابد.

 همچنین به منظور ارائه سرویس پایدار و مناسب، سرویس دهندگان نیازمند دسترسی به کارشناسان خبره فنی و با تجربه در حوزه ارائه خدمات فناوری اطلاعات می­باشند که طی سالها تجربیات مختلف در زمینه سرویس‌­دهی کسب کرده باشند و در مواجه با بحران دچار سردرگمی نشده و علاوه بر درک نیاز مشتریان، در حد اقل زمان ممکن به درخواست های انها پاسخ دهند.

 از طرف دیگر، دانش در حوزه استاندارها و به روش‌­های سرویس‌­دهی مانند ITIL و به کار بستن آن در ایجاد فرآیند­های ارائه سرویس به مشترکین در کنار وجود فرهنگ سازمانی مناسب و روحیه پشتیبانی از مواردی هستند که مستقیما در رضایت مشتریان از خدمات سرویس دهنده تاثیر گذار بوده و این موارد فقط به مرور زمان در شرکت سرویس دهنده نهادینه می­شوند.

امنیت و انطباق

امنیت و انطباق (Security and Compliance)

زمانی که داده­‌های حیاتی سازمان به صورت ابری ذخیره سازی شوند، امنیت به یکی از تاثیر گذارترین عوامل انتخاب سرویس دهنده ابری تبدیل می­گردد. بهره‌­برداری از راه­کارهای امنیتی رایج اعم از آنتی­ویروس، فایروال، DDoS Protector، WAF، IPS و غیره اولین گام در ارزیابی امنیتی سرویس دهندگان ابری به شمار می­آید.

در همین راستا دقت به نحوه سرویس‌­دهی در لایه‌­های مختلف، نحوه قرارگیری و طراحی امنیتی شبکه، استفاده از چندین لایه تجهیزات فیزیکی و غیرفیزیکی و بسیاری فاکتور­های دیگر می­تواند باعث افزایش سطح اطمینان از امنیت سامانه‌­ها، داده‌­ها و سرویس‌­های مهم سازمانی باشند. بنابراین تا حد امکان دقت به زیرساخت امنیتی طراحی شده سرویس دهنده و همچنین زیرساخت سفارشی سازی شده برای کاربران لازم است.

به زعم گارتنر بالاترین اولویت در انتخاب سرویس دهنده ابری، بررسی نحوه ادغام معماری فنی ارائه شده با گردش کار (Workflow) فعلی و آینده سازمان کاربران است. برای اطمینان از ادغام موفق معماری فنی سرویس دهنده با سازمان بهترین راه دنبال نمودن استانداردها و بهترین روش­هاست (Best Practice).

به روش­‌های به وجود آمده در خصوص ارائه سرویس‌­های IT مانند ITIL و یا استانداردهای امنیتی موجود همگی به نوعی به منظور افزایش سطح خدمات و همچنین کاهش ریسک­‌های مرتبط ایجاد شده‌­اند. بنابراین بررسی و انتخاب سرویس‌­دهنده­‌ای که انطباق کافی با این بهروش­ها و استانداردها را داشته و خود را ملزم به پیروی از آنها می­داند یکی از فاکتور­های مهم در انتخاب سرویس دهنده ابری سازمان است. تاییدیه‌­های امنیتی و همچنین گواهی نامه­‌های استاندارد می­توانند کاربران را در انتخاب بهترین گزینه یاری نمایند.

سادگی و راحتی استفاده

بدیهی است همواره یکی از فاکتور­های اصلی انتخاب سرویس دهنده ابری سادگی و راحتی استفاده از خدمات ارائه شده و پورتال آن سرویس دهنده است. امروزه شرکت­های بین المللی پیشرو مانند آمازون دوره‌­های تخصصی بابت آموزش نحوه ارائه و دریافت سرویس و نحوه عملکرد فرآیند­های پورتال­ سرویس‌­هایشان ارائه می­دهند. بنابراین در صورتی که انتخاب کاربران، دریافت سرویس ابری از یکی از سرویس‌­دهندگان بین المللی و پیشرو و گذراندن دوره­‌های تخصصی آنها نیست، باید در خصوص انتخاب سرویس دهنده‌­ای با ادبیات فنی و غیر فنی مفهوم دقت نمایند، زیرا دریافت سرویس ابری اولین گام از دریافت سرویس­های IT مورد نیاز می­باشد. مجله فوربس در خصوص دریافت سرویس از آمازون می­گوید: دریافت سرویس از آمازون آسان است اما نگهداری آن پیچیده!

پشتیبانی فنی و مشتری مداری

توصیه می­گردد در زمان انتخاب سرویس دهنده مناسب، همواره بر آمار دسترس­‌پذیری (Availability) و نحوه ارائه خدمات پشتیبانی فنی سرویس دهندگان دقت شود. دسترسی به پشتیبانی فنی به صورت ۷×۲۴×۳۶۵ مطمئنا در زمان وقوع رخداد به کمک مشتریان سرویس‌­های ابری خواهد آمد.

یکی از اصلی­ترین مزایای رقابتی که باعث تمایز سرویس دهندگان از یکدیگر می­شود، نحوه تعامل، ارائه مشاوره و پشتیبانی به سازمان­هاست. ارائه خدمات پشتیبانی و پاسخگویی از طریق کانال­‌های ارتباطی مختلف می­تواند به دریافت خدمات پشتیبانی کمک بسزایی نماید. به عنوان مثال می­توان از تلفن، سیستم تیکتینگ، شبکه‌­های اجتماعی و اطلاع رسانی از طریق اعلام عمومی و خصوصی در وب سایت به عنوان کانال­‌های ارتباطی پر استفاده میان سرویس دهندگان ابری نام برد.

همچنین برخی از سرویس‌­دهندگان سطوح مختلف پشتیبانی را ارائه می­دهند و بعضا بابت هر سطح مبالغی را دریافت می­نمایند. در صورتی که سرویس‌­های کسب و کار حیاتی به سرویس دهندگان ابری سپرده شوند، باید قبل از انتخاب سرویس دهنده مناسب، تحقیقات لازم در خصوص نحوه ارائه سرویس پشتیبانی فنی انجام گیرد.

کیفیت سرویس‌­های پشتیبانی فنی نیز با یکدیگر متفاوتند. اگر چه ارزیابی این فاکتور قبل از دریافت سرویس میسر نیست اما با بررسی نظرات مشتریان قبلی و فعلی می­توان تا حدی از نحوه سرویس دهی آنها مطلع شد. برخی از سرویس دهندگان به صورت لایه‌­ای سرویس­‌های پشتیبانی را ارائه می­نمایند، در این متد کارشناسان پیشخوان خدمات (Help Desk)، پشتیبانی اولیه کاربران را بر عهده دارند و در صورت عدم حل مشکل کارشناسان لایه­های بالاتر درگیر عیب یابی و رفع عیب می­شوند. اگر چه این کار می­تواند باعث صرفه­‌جویی در هزینه­‌ها گردد، اما در نقطه مقابل با توجه به اهمیت زمان در پاسخگویی به کاربرانی با سرویس­‌های حیاتی، باید خدمات پشتیبانی فنی به سرعت و تا سطوح بالا ارائه گردد.

قیمت و هزینه مالکیت (TCO)

قیمت خدمات ارائه شده می­بایست با میزان و کیفیت سرویس­‌ها تناسب داشته باشد. مطمئنا سیاست‌­های قیمت گذاری شرکت­‌ها با یکدیگر متفاوتند، بنابراین باید قیمت به صورت کلی با خدمات مقایسه شود. در بررسی قیمت همواره توصیه می­گردد تا حدی آینده نگری در نظر گرفته شود و قیمت بسته­‌های خدماتی بالاتر از حد نیاز نیز بررسی گردد.

معمولا محاسبه هزینه مالکیت (TCO) در زمان تصمیم گیری در خصوص ایجاد سرویس و پیاده سازی زیرساخت­های درون سازمانی محاسبه می­گردد و در واقع معیاری برای محاسبه هزینه‌­هایCapEx  وOpEx به حساب می­آید، اما باید توجه داشت که این معیار در زمان دریافت سرویس‌­های ابری نیز قابل محاسبه است. هزینه­هایی مانند آموزش پرسنل جهت استفاده از خدمات برخی سرویس دهندگان ابری، باعث افزایش هزینه مالکیت این خدمات می­گردد.

معمولا سرویس دهندگان ابری پیشنهادهایی برای کاهش و صرفه جویی در هزینه‌­ها ارائه می­‌نمایند، برخی از این پشنهادها عبارتند از:

 • Pay as you go
 • پیش پرداخت قبل از مصرف و دریافت تخفیف
 • پرداخت هزینه کمتر با افزایش منابع
 • پرداخت ساعتی و حتی دقیقه‌­ای

سرویس­‌های اشتراکی مراکز داده

یکی از فاکتور­های انتخاب مراکز داده و یا سرویس‌­های ابری، دقت به خدمات اشتراکی ارائه شده به کاربران می­باشد، این سرویس‌­ها در سطوح مختلفی ارائه می­گردند. برخی از سرویس دهندگان از نرم­‌افزارهای متن باز برای ارائه سرویس­‌های اشتراکی استفاده می­نمایند و برخی دیگر از نرم­‌افزارهای گران قیمت، اگرچه این دسته بندی ضامن ارائه سرویس متناسب با نیاز کاربران نیست اما نحوه سرمایه­‌گذاری و انطباق تکنولوژی­‌های استفاده شده با سرویس­‌های سازمانی می­تواند تصمیم گیری در خصوص انتخاب سرویس دهنده ابری مناسب را تسهیل نماید. بنابراین ضمن بررسی سرویس­‌های ارائه شده، در انتخاب سرویس دهنده­ سبد محصولات اشتراکی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از این سرویس‌­ها مانند سیستم­‌های مانیتورینگ، سرویس­‌های پشتیبان گیری، سرویس‌­های ارتباطی اعم از ایمیل و پیام رسان و سرویس همسان سازی زمان می­توانند کاربران را در مسیر توسعه سرویس‌­ها و کسب و کارشان یاری نمایند.

قرارداد سطح خدمات (SLA)

قرارداد سطح خدمات (SLA)

جلوگیری از زیان در صورت عدم پایبندی طرفین به تعهدات خود یکی از مزایای عقد قراردادها می­باشد. در قراردادهای سطح خدمات یا همان SLA نیز سرویس­دهنده میزان دسترس­‌پذیری خدمات خود را تعهد می­نماید. از فاکتورهای مهم که باید توسط سرویس دهندگان ضمانت گردد، کیفیت عواملی مانند CPU Cycles، RAM Overcommitment ،Disk IOPS، Disk Latency، شبکه Edge و شبکه داخلی مرکز­داده است. اگر چه در کسب و کارهای حیاتی، خسارت­‌های نقدی هیچگاه جبران کننده مشکلات به وجود آمده به واسطه اختلالات سرویس‌­دهندگان نیست، اما عقد قرارداد SLA می­تواند عامل بازدارنده­ای به شمار آید تا سرویس دهندگان نسبت به نگهداری، به روزرسانی و تغییرات زیرساخت­‌های خود دقت نظر بیشتری داشته باشند.

زیست بوم شرکا (Partner Ecosystem)

در سال­های اخیر شراکت و یا همکاری شرکت­‌های مطرح و فعال در حوزه فناوری اطلاعات با رشد تکنولوژی و ارتقاء دانش عمومی همراه بوده است. رایانش ابری نیز از این موضوع استثنا نبوده و همکاری سرویس دهندگان ابری بزرگ با شرکت­‌های پیشرو باعث ایجاد سرویس‌­های نوین ابری گردیده است. برخی از این سرویس­‌ها به صنایع مختلف کمک می­کنند تا با هوشمندی و تمرکز بیشتر به پیشبرد اهداف خود بپردازند.

 برای مثال همکاری ابر Azure شرکت مایکروسافت و شرکت­‌های فعال درحوزه امنیت مانند Barracuda، Fortinet و Riverbed باعث تولید محصولات ابری کم نظیری شده است. بنابراین بررسی شرکای و همکاران تجاری سرویس دهندگان ابری می­تواند به دریافت خدمات جامع مورد نیاز سازمان­‌ها کمک نماید.

فاکتورهای انتخاب سرویس دهنده ابری مناسب بسیار زیاد بوده و اشاره به تمامی جوانب تصمیم ساز در یک مقاله میسر نیست، بنابراین اطلاعات فوق چکیده‌­ای از مهمترین عوامل تاثیر گذار در این فرآیند می­باشد. لازم به ذکر است با توجه به نیاز سازمان‌­ها برخی از فاکتور­ها در فرآیند تصمیم سازی از اهمیت بالاتری برخوردارند و به تناسب برخی از آنها دارای اولویت­‌های مختلفی خواهند بود.

گارتنر برای سهولت تصمیم گیری در انتخاب میان سرویس‌­های ابری عمومی بزرگ، ۲۶۳ معیار را با بر روی أنها مقایسه نموده است و بر اساس نتایج این بررسی‌­ها بهترین سرویس دهندگان زیرساخت مبتنی بر سرویس ابری در سال ۲۰۱۸ میلادی به ترتیب شرکت­‌های:

 • آمازون با محصول AWS
 • مایکروسافت با محصول Azur
 • گوگل با محصول GCP
 • علی بابا با محصول Alibaba Cloud

لازم به ذکر است با توجه به ماهیت کسب و کار و محدودیت­‌های موجود، دریافت سرویس از ارائه دهندگان بزرگ برای بسیاری از کسب و کارها راه­کار امکان پذیر نبوده و راه­کار جایگزین آن استفاده از سرویس‌­دهندگان ابری داخلی کشور می­باشد.


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]