ابرآمد

بهترین سرور مجازی چه خصوصیاتی دارد؟

بهترین سرور مجازی

بهترین سرور مجازی پیش از هرچیز باید بتواند کاملا نیاز آن کسب‌وکار را برآورده کند و در عین حال هم از نظر هزینه و عملکرد بهینه باشد. برای آنکه بتوان به درستی چنین سروری انتخاب کرد، هم باید شناخت درستی از عملکرد و ساختار سرور مجازی داشت و هم اولویت های سازمان را به درستی تعیین کرد. در چنین شرایطی می‌توانید با اشراف به جنبه‌های مختلف موضوع، از میان سرویس های سرویس‌دهندگان مختلف یک سرور مجازی مناسب انتخاب کنید و خیالتان از بابت عملکرد آن راحت باشد.

هدف شما از خرید سرور مجازی چیست؟

با وجود آنکه کیفیت کلی عملکرد سرور، سهولت در استفاده، داشتن پشتیبانی مناسب و داشتن صرفه اقتصادی همگی از موارد مهمی هستند که باید در زمان انتخاب بهترین سرور به آنها توجه کرد، اما پیش از هر چیز باید سرور انتخابی با هدف خاص شما از خرید سرور متناسب باشد.

پیش از خرید سرور مجازی باید از خود بپرسید که از این سرور قرار است برای چه کاربرد و هدفی استفاده کنید و برای برآوردن چنین هدفی چه پارامترهایی اولویت بیشتری دارد. گاهی قرار است از سرور مجازی برای آرشیو کردن داده‌ها استفاده کرد و در چنین شرایطی امنیت و صرفه اقتصادی در اولویت است. درحالی که ممکن است یک فرد دیگر سرور مجازی را برای Trade در بازارهای مالی خریداری کرده باشد و سرعت و بالا بودن سرور برای وی در اولویت باشد. پس قبل از آنکه به سراغ انتخاب مشخصات سخت‌افزاری و فنی سرور بروید، بهتر است هدف خود و پارامترهایی که برای شما اولویت دارند را مشخص کنید تا بتوانید بهترین سرور مجازی را انتخاب کنید.

در سالهای اخیر، صنایع مختلف گرایش نسبتا یکسانی به استفاده از سرور مجازی داشته‌اند؛ با اینحال بررسی های موسسه تحقیقات بازار alliedmarketresearch نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۶، احتمالا سازمانهای فعال در صنایع مرتبط با بهداشت و درمان، سرمایه‌گذاری، بانکداری و بیمه (Bfsi)، خرده‌فروشی و همچنین فناوری‌اطلاعات و ارتباطات بیش از دیگر صنایع به استفاده از سرور مجازی گرایش پیدا خواهند کرد. نرخ رشد سالیانه پیش‌بینی شده برای استفاده شرکتهای فعال در صنعت بهداشت و درمان از سرور مجازی، حدود ۱۹.۷ درصد تخمین زده شده است.

اهمیت انتخاب سرویس‌دهنده در داشتن بهترین سرور مجازی

اهمیت انتخاب سرویس‌دهنده در داشتن بهترین سرور مجازی

پس از آنکه هدف خود را از خرید سرور مجازی مشخص کردید، نوبت به انتخاب سرویس‌دهنده درست و یک سرویس مناسب از میان سرویس های موجود می‌رسد. انتخاب سرویس‌دهنده‌ای که تجربه سرویس دهی به سازمانها را دارند، ریسک انتخاب سرویس را پایین می‌‌آورد و می‌توانید نسبت به گرفتن سرویس از این شرکت اطمینان‌خاطر بیشتری داشته باشید.

  • پشتیبانی فنی با کیفیت

فارغ از پلن انتخابی برای سرور مجازی، ممکن است عملکرد سرور شما در ساعات مختلفی از شبانه روز با مشکل مواجه شود و نیاز به دریافت بهترین و سریع‌ترین راهنمایی ممکن برای بازگرداندن سرور به روند اصلی آن داشته باشید. اینجاست که اهمیت داشتن یک سرویس پشتیبانی فنی و خدمات پس از فروش خوب که در تمامی ساعات شبانه روز و حتی روزهای تعطیل در دسترس باشد نمایان می‌شود.

بسیاری از شرکتهای سرویس‌دهنده خدمات میزبانی، دارای سیستم پشتیبانی ایمیلی و یا تیکتی هستند. با اینحال ممکن است در برخی شرایط خاص و اضطراری نیاز به خدمات پشتیبانی فوری و مفصل‌تری داشته باشید. در زمان انتخاب سرویس‌دهنده، به داشتن امکان ارایه خدمات پشتیبانی کاملی که تمامی مشکلات شبکه‌ای، سخت‌افزاری، لاگین، بوت، نصب مجدد برنامه‌ها و ماشین‌های مجازی را پوشش دهد توجه کنید. حتی بهتر است سیستم تنظیمات پایه‌ای دیوار آتش و بررسی آسیب‌پذیری‌های سیستم نیز در مجموعه موارد پشتیبانی آن شرکت سرویس‌دهنده گنجانده شده باشد.

  • زمان بالا بودن سرویس (uptime)

از دیگر موضوعات مهمی که عموما با اهمیت انتخاب یک سرویس‌دهنده مناسب ارتباط پیدا می‌کند، ‌Uptime  سرویس است. معمولا سرویس‌دهنده‌ها میزان Uptime سرویس خود را در زمان امضای قرارداد در توافق‌نامه سطح خدمات یا همان SLA ذکر می‌کنند و چنانچه در خارج از تعهد تعریف شده، سرویس با مشکلی مواجه شود، سرویس‌دهنده متعهد می‌شود تا تمامی زیان وارد شده به کسب‌وکار شما را جبران کند. هرچه Uptime سرویس بالاتر باشد، آن سرویس قابل اعتمادتر است.

  • سرعت سرویس

سرعت وب سرورهای سرویس‌دهنده یکی دیگر از پارامترهای مهمی است که باید به آن توجه کرد. سرعت وب‌سرویس با سرعت لود شدن صفحات وب متفاوت است. در اینجا منظور سرعت پاسخگویی سرورهای شرکت ارایه‌دهنده خدمات میزبانی به درخواستهای صادر شده است و بالا بودن این سرعت می‌تواند ملاکی بر بهتر بودن سرویس ارایه شده باشد.

سرویس‌های مدیریت شده و مدیریت‌نشده

سرورهای مجازی عموما در دو نوع مدیریت شده و مدیریت نشده عرضه می‌شوند. پیچیدگی‌های فنی میزبانی از طریق سرور مجازی اندکی نسبت به روشی مانند هاست اشتراکی بیشتر است و برای آنکه سازمانها یا افراد بتوانند از پس تنظیم و مدیریت سرور بر بیایند به سطحی از دانش فنی نیاز خواهند داشت. برخی از سرویس‌دهندگان با هدف سرعت بخشیدن و تسهیل را‌ه‌اندازی سرور مجازی، این سرویس‌ها را در قالب سرویس‌های مدیریت شده ارایه می‌دهند و بخشی از تنظیمات لازم توسط سرویس‌دهنده انجام می‌شود.

بررسی های یک موسسه تحقیقاتی از آینده انواع سرورهای مجازی (مدیریت شده یا نشده) نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۶، بیشترین اقبال سازمانها به خرید سرورهای مجازی مدیریت شده معطوف خواهد شد و استفاده از این سرویس با نرخ رشد سالیانه ۱۶.۵ درصدی افزایش خواهد یافت. نمودار زیر مقایسه این موسسه از میزان اقبال شرکتها به استفاده از سرورمجازی مدیریت شده و سرور مجازی مدیریت‌نشده در دو سال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۶ است.

اهمیت سیستم‌عامل در انتخاب بهترین سرور مجازی

اهمیت سیستم‌عامل در انتخاب بهترین سرور مجازی

سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس دو مورد از متداول‌ترین سیستم‌‌‌عامل‌هایی هستند که بر روی سرورها نصب می‌شوند. هیچ کدام از این دو سیستم‌عامل لزوما بر دیگری برتری ندارد و سازمانها باید به صلاحدید مدیر آی‌تی خود و نیازهایی که دارند، یکی از این دو سیستم‌عامل را برای سرویس خود انتخاب کنند.

با اینحال آمارهای ارایه شده از سوی موسسه تحقیقات بازار alliedmarketresearch نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۶، گرایش سازمانها به استفاده از VPS هایی که دارای سیستم‌عامل لینوکس هستند، بیش از سیسستم‌عامل ویندوز خواهد بود و با نرخ رشد سالیانه ۱۶.۷ درصدی افزایش می‌یابد.

صرفه اقتصادی یک سرور مجازی خوب

صرفه اقتصادی یک سرور مجازی خوب

توجه به صرفه اقتصادی و بهینه بودن هزینه آن سرویس، از جمله پارامترهایی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. با وجود آنکه هزینه به‌کارگیری یک سرور مجازی نسبت به اجاره یک سرور اختصاصی بسیار به صرفه‌تر است، ولی باز هم می‌توان با انتخاب یک پلن مناسب، در هزینه‌های سازمان صرفه‌جویی کرد. از آنجا که سرورهای مجازی قابلیت مقیاس‌پذیری بالایی دارند و به راحتی می‌توان در زمان نیاز منابع سرویس را افزایش داد، بهتر است ظرفیت پردازنده، حافظه و پهنای باند سرویس را در یک حد معقول (پایه) انتخاب کرد و در صورت نیاز آنها را ارتقا داد.

تسلط کامل بر سرویس از طریق کنترل پنل

بهترین سرور مجازی باید به‌گونه‌ای باشد که دسترسی کافی را در اختیار ادمین و مدیر آی‌تی سازمان قرار دهد. با داشتن Root access، می‌توانید در حد ادمین اصلی سرور اختیار اعمال تغییر و تنظیم داشته باشید و دستتان برای شخصی‌سازی هرچه بیشتر سرویس باز خواهد بود. زیرا بسیاری از سازمانها مایلند بتوانند اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای خاصی را بر روی سیستم‌ نصب کنند. با این وجود سازمانهایی که از دانش فنی کافی برخوردار نباشند ممکن است در اعمال تنظیمات پنل با مشکل مواجه شوند و در صورت سهل‌آنگاری در اعمال برخی تنظیمات، در معرض آسیبهای امنیتی قرار بگیرند. بسیاری از کنترل ‌پنلها مانند cPanel و Plesk دارای رابط گرافیکی هستند و همین موضوع، کار با آنها را راحت می‌کند.

توجه به ملاحظات امنیتی در انتخاب سرور مجازی

یکی از مهم ترین مزیتهای میزبانی از طریق VPS  آنست که این روش محیطی ایزوله و امن در اختیار سازمان قرار می‌دهد و همین تا حدی ریسکهای امنیتی را کاهش می‌دهد. با اینحال برای آنکه بهترین سرور مجازی ممکن را انتخاب کنید، بهتر است به سراغ سروری بروید که برخی پیش‌تنظیمات امنیتی بر روی آن اعمال شده باشد و دارای آنتی‌ویروس، فایروال و … باشد. با در نظر گرفتن بیشترین ملاحظات امنیتی ممکن، می‌توان ریسک قرار گرفتن در معرض حملات سایبری (مانند Ddos) و آسیب دیدن اطلاعات سازمان را به حداقل رساند.

جمع‌بندی

سرور مجازی اجاره

در مجموع برای آنکه بتوانید بهترین سرور مجازی ممکن را برای کسب‌وکارتان انتخاب کنید، باید نگاهی همه‌جانبه داشته باشید و پلنی متناسب با نیاز و هدف سازمانتان انتخاب کنید. انتخاب یک سرویس‌دهنده مناسب که تجربه سرویس‌دهی به شرکتهای صنعت فعالیت شما را داشته باشد و خدمات پشتیبانی باکیفیتی ارایه دهد می‌تواند بسیار مهم باشد.

از آنجا که سرورهای مجازی قابلیت مقیاس‌پذیری دارند، می‌توان یک سرویس پایه انتخاب کرد و در مواقع نیاز ظرفیتها را ارتقا داد. بهتر است در سرور مجازی اجاره شده، برخی تنظیمات امنیتی اولیه اعمال شده باشد. برخی تحقیقات بازار انجام شده نشان می‌دهد که  احتمالا در سالهای پیش رو گرایش سازمانها به انتخاب سرور مجازی مدیریت‌شده مجهز به سیستم‌عامل لینوکس بیش از دیگر حالتها خواهد بود.


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]