ابرآمد

توصیه‌های ضروری برای خرید سرور مجازی

خرید سرور مجازی

خرید سرور مجازی و تکنولوژی ابری از آغاز قرن بیست و یک، بیش از سایر فناوری‌های رایانه‌ای، گسترش‌یافته‌اند و دیتاسنترهای مجازی، خدمات خود را بر بستر رایانش ابری ارائه می‌دهند. اما آیا تابه‌حال به تفاوت‌های خرید سرور مجازی مدیریت شده یا مدیریت نشده فکر کرده‌اید؟

توصیه‌های ضروری برای خرید سرور مجازی

خدمات زیرساخت ابری به دو صورت مدیریت شده (managed) و مدیریت نشده (unmanaged) ارائه می‌شوند و برخی ارائه‌دهنده‌های سرور مجازی، ممکن است ترکیبی از هر دو حالت را ارائه دهند. به طور معمول، اولین و ضروری‌ترین موضوعی که در زمان خرید سرور مجازی باید درباره آن تصمیم بگیرید این است که آیا شما خودتان سرور خود را مدیریت خواهید کرد یا ترجیح می‌دهید مدیریت و نگهداری آن را به تیمی از متخصص‌های باتجربه بسپارید؟

در این نوشتار در مورد تفاوت‌های بین سرور مجازی مدیریت شده و سرور مجازی مدیریت نشده و نکات ضروری در انتخاب سرور مجازی توضیح می‌دهیم تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

تعریف سرور مجازی

قبل از هر چیز، خوب است یک‌بار مفهوم سرور مجازی را به‌اتفاق مرور کنیم. سرور مجازی را می‌توان تصویری از یک سرور فیزیکی در نظر گرفت. سرورهای مجازی کلیه ویژگی‌ها و قابلیت‌های سرورهای فیزیکی را در اختیار دارند. در تکنولوژی بکار رفته در سرورهای مجازی، مواردی همچون CPU، Memory، دیسک و … که در داخل یک سرور فیزیکی قرار دارد، شبیه‌سازی‌شده و در اختیار سرور مجازی قرار داده می‌شود. همچنین چندین سرور مجازی می‌توانند بر روی یک بستر سرور فیزیکی قرار گرفته و از منابع اشتراک گذاشته شده استفاده نمایند. این مفهوم در دنیای رایانش ابری کاربرد زیادی داشته و بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس‌های ابری از تکنولوژی سرور مجازی برای ارائه خدمات به مشتریان خود استفاده می‌کنند.

خرید سرور مجازی مدیریت نشده

خدمات ابری مدیریت نشده در نگاه اول هزینه پایین­تری دارند چرا که شما از شرکت ارائه‌­دهنده سرویس ابری، پشتیبانی مدیریتی مستمری دریافت نمی­کنید. شما سرور یا سرویسی را دریافت می‌کنید که فقط یک سیستم‌عامل دارد. ارائه‌دهنده سرویس قطعات فرسوده سرور را جایگزین کرده و وظیفه راه‌اندازی مجدد سرورها و حفظ شبکه را برعهده دارد اما  هیچ نرم‌افزاری را پشتیبانی یا برای شما نصب نمی‌کند. در حقیقت این مدل ابری هزینه‌های پنهان زیادی دارد که تقریباً در ابتدا موردتوجه قرار نمی‌گیرند.

این شما هستید که باید یک سرور مجازی را به هر صورتی که می‌خواهید تغییر دهید، در نتیجه نیاز به تخصص فنی دارید و باید از متخصص‌های داخلی خود استفاده کنید که درک درستی از ابر داشته باشند. وظیفه شما این است که موضوعات امنیتی را کنترل و خطاها را برطرف کنید و مسئولیت نصب همه موارد به جز سیستم‌عامل برعهده شماست. ارائه‌دهنده فقط مسئولیت رفع خرابی سخت‌افزارهای معیوب را به عهده می‌گیرد و مدیریت سرور با مشتری است.

خرید سرور مجازی

خرید سرور مجازی مدیریت شده

نگهداری از سرور به صورتی که همیشه در بهترین شرایط خود باشد، کاری زمان‌بر است و روش‌های زیادی هم برای انجام آن وجود دارد. سرورهای مجازی مدیریت شده بیشتر برای مشتریانی مناسب است که نمی‌خواهند به‌صورت روزمره از سرور خود مراقبت کنند. مدیریت سرور کاری پیچیده است و بسیاری از مشتریان ترجیح می‌دهند بر جنبه‌های دیگر تجارت خود تمرکز داشته باشند و درعین‌حال از کل قدرت فن آوری رایانش ابری نیز استفاده کنند.

سرویس ابری مدیریت شده مجموعه زیادی از خدمات را شامل می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال، نظارت بر عملکرد، بررسی‌های امنیتی، پشتیبان‌گیری خودکار، پشتیبانی گسترده از مشتری، حذف بدافزار و … در واقع شرکت ارائه‌دهنده سرویس از به‌روزرسانی سیستم‌عامل و همچنین نصب SSL شما مراقبت خواهد کرد که این مراقبت‌ها باعث می‌شود تا بیشتر مشکلات شما برطرف شوند.

خدمات ابری مدیریت شده قابلیت انطباق با طیف وسیعی  از صنایع که مستلزم رعایت نکات امنیتی خاصی هستند، را دارد. در ادامه نگاه عمیق‌تری به ویژگی‌های سرویس‌های مدیریت شده خواهیم داشت:

1.نظارت بر عملکرد

با استفاده از آخرین ابزارهای مدیریت و کنترل سرور، ارائه‌دهنده سرویس ابری اطمینان حاصل می‌کند که خدمات ارائه شده به شما در اوج عملکرد خود قرار دارند و آنها در صورت بروز هرگونه مشکل، به شما اطلاع ­رسانی می­کنند.

2.امنیت و حفاظت در مقابل بدافزار

به‌عنوان بخشی از سرویس‌های ابری مدیریت شده، ارائه‌دهنده پلتفرم ابری و سرویس IaaS (Infrastructure as a Service – پایه‌ای‌ترین سطح ارائه سرویس‌های ابری)، وظیفه کنترل سرور به منظور شناسایی حملات احتمالی یا بدافزار و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی را بر عهده دارد.

البته تضمین 100% امنیت غیرممکن است و میزان امنیت کاملاً به مهارت و تخصص ارائه‌دهنده سرویس بستگی دارد. در نتیجه انتخاب یک ارائه‌دهنده سرویس ابری مناسب و معتبر از اهمیت بالایی برخوردار است.

3.پشتیبان‌گیری خودکار

پشتیبان‌گیری از اطلاعات برای کسب­وکارها، امری ضروری است. معمولا کارشناسان فنی هر شرکت سعی می کنند در بازه های زمانی مشخص، با پشتیبان گیری از اطلاعات، ریسک از دست دادن اطلاعات را کمتر کنند. یک ارائه‌دهنده سرویس مدیریت شده نیز گزینه پشتیبان‌گیری خودکار را در اختیار شما قرار می‌دهد. با این امکان دیگر نیاز نیست شما اقدام یه پشتیبان گیری نمایید و سیستم به صورت خودکار این کار را برای شما انجام می دهد.

نحوه مهاجرت به ابر

4.نحوه مهاجرت به ابر

شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس IaaS مدیریت شده همچنین می‌توانند در انتقال محتوای پایگاه‌داده و پیکربندی نرم‌افزار به شما کمک کنند. باتوجه‌به میزان مهارت ارائه‌دهنده سرویس، آنها می‌توانند صفر تا صد جابه‌جایی را باتوجه‌به بهترین نمونه‌های موجود برایتان انجام دهند.

5.پشتیبانی مشتری

وقتی صحبت از مشکلات فنی می‌شود، نمی‌توان از بروز مشکلات پیش‌بینی‌نشده چشم‌پوشی کرد. پس مطمئن شوید که ارائه‌دهنده سرویس، توان، تخصص و پرسنل کافی برای کمک به شما را دارد. داشتن امکانات سخت‌افزاری خوب مهم است ولی خدمات پشتیبانی نیز نباید فراموش شود. کیفیت پشتیبانی و چگونگی ارزش‌گذاری ارائه‌دهنده سرویس به مشتری نباید در زمان انتخاب فراموش شود.

پشتیبانی مشتری

در مجموع می توان گفت خرید سرور مجازی مدیریت شده یا مدیریت نشده یک تصمیم استراتژیک در هر کسب و کار است. اکنون باید متوجه شده باشید که آگاهی از چه موضوعاتی در زمان انتخاب نوع سرویس، حیاتی است.انتخاب شرکت ارائه دهنده خدمات ابری نیز تصمیم مهم بعدی است. برای تصمیم گیری در این خصوص باید در مورد امکاناتی که آن شرکت ارائه دهنده در اختیار شما قرار می دهد، آگاه باشید. قابلیت های نظارت بر عملکرد، امنیت و حفاظت در مقابل بدافزار، پشتیبان‌گیری خودکار، نحوه مهاجرت به ابر و پشتیبانی مشتریان از موضوعات مهمی هستند که در زمان انتخاب باید در نظر گرفته شوند. شرکتی را انتخاب کتید که توان، تخصص و پرسنل کافی برای ارائه سرویس به شما را دارد شما باید باتوجه‌به شرایط کسب‌وکارتان و منابعی که در اختیار دارید، بهترین تصمیم را بگیرید.

منبع:

https://www.ibm.com/blogs/cloud-computing/2014/08/19/choosing-managed-unmanaged-iaas/

دسته‌ها :


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]