ابرآمد

اقدامات لازم پیش از خرید سرور مجازی ایران

خرید سرور مجازی ایران

خرید سرور مجازی ایران، راه‌اندازی یک سرور اختصاصی در محل شرکت و یا استفاده از خدمات سرور مجازی یک سرویس‌دهنده خارجی، از جمله گزینه‌هایی هستند که مدیران کسب‌وکارها برای تأمین زیرساخت پردازشی سازمان در اختیار دارند. باتوجه‌به نقش مهم این زیرساخت‌ها در کیفیت عملکرد و سرویس‌دهی شرکت‌، تصمیم‌های مرتبط با آن‌ها از جمله تصمیم‌های حساس شرکت به‌حساب می‌آیند. به طور معمول استفاده از سرور مجازی آماده در ایران مزایای بسیاری برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کند. ازآنجاکه در این حالت، دیتاسنترهای شرکت سرویس‌دهنده، داخل کشور قرار دارند، هزینه‌های کسب‌وکارها به میزان قابل‌توجهی کمتر می‌شود و به‌واسطه کم بودن فاصله دیتاسنتر تا کاربر نهایی، کیفیت سرویس افزایش می‌یابد. در این مقاله قصد داریم به تشریح ملاحظات و اقداماتی بپردازیم که مدیران کسب‌وکارها باید پیش از خرید سرور مجازی ایران در نظر داشته باشند. 

با خرید سرور مجازی شما در واقع ظرفیت مشخصی از منابع سروری شرکت سرویس‌دهنده را، برای مدت محدودی که در قرارداد ذکر می‌شود، اجاره می‌کنید. وقتی صحبت از خرید سرور از یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینگونه خدمات می‌شود، در واقع مقصود همان «اجاره منابع پردازشی سرور» از این شرکت‌ها است. در چنین سرویس‌هایی، همواره مالکیت تمامی تجهیزات و سخت‌افزارهای سرور و همچنین وظیفه نگهداری، پشتیبانی و حفظ کیفیت سرویس، تماماً بر عهده سرویس‌دهنده است و سازمان‌ها تنها در نقش یک مشترک، از منابع ایجاد شده استفاده می‌کنند. 

نیازمندی‌های جدید سازمان‌ها در زمینه اطلاعات

امروزه نیاز سازمان‌ها به جمع‌آوری و استفاده از اطلاعات، همراه با رشد تکنولوژی، افزایش‌یافته است. در این بخش، نگاهی به نیازمندی‌های جدید سازمان‌ها و دردسرهایی که با رشد اطلاعات و تکنولوژی و حساس‌تر شدن نقش اطلاعات در سازمان خود با آن روبرو هستند، می‌اندازیم. 

  • رشد اطلاعات: میزان رشد کسب‌وکار و به‌تبع آن رشد اطلاعات، در بسیاری از سازمان‌ها به‌صورت دقیق قابل‌پیش‌بینی نیست. تکنولوژی‌های سنتی، عموماً دارای محدودیت‌های جدی در زمینه Scalability هستند. 
  • دسترس‌پذیری به اطلاعات: راهکارهای تأمین دسترس‌پذیری بالا و افزونگی در زمینه تکنولوژی‌های سنتی ذخیره و نگهداری اطلاعات مانند SAN,NAS,DAS  عموماً راهکارهای پیچیده‌ای هستند و پیاده‌سازی یک راهکار و افزایش دسترسی به اطلاعات، خود به دردسر بزرگی برای سازمان‌ها تبدیل شده است.
  • انعطاف‌پذیری: تکنولوژی‌های سنتی مدیریت اطلاعات، از چهارچوب‌های دست‌وپاگیری تبعیت می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، استفاده از ذخیره‌سازی  FC Block SAN، این محدودیت را ایجاد می‌کند که بسته به بستر San Switch  انتخابی، در مورد تعداد سرور و تعداد پورت‌ها محدودیت‌هایی ایجاد خواهد شد. 
  • امکان به اشتراک‌گذاری اطلاعات: هنگام نیاز به اشتراک‌گذاری اطلاعات بین چند سامانه مختلف، در صورت استفاده از تکنولوژی‌های سنتی مدیریت اطلاعات، یا باید چند بار اطلاعات را تولید کرد و در اختیار سامانه‌های مختلف گذاشت که این موضوع موجب افزایش حجم چند برابری اطلاعات و به‌تبع آن باعث افزایش هزینه می‌شود و یا باید سطح امنیتی را کاهش داد و یا دچار پیچیدگی‌هایی در لایه تکنولوژی شد. 
  • هزینه: بسیاری از تکنولوژی‌ها و محصولات سنتی ذخیره‌سازی اطلاعات، هزینه تمام شده بالایی دارند. وجود راهکاری که با هزینه تمام شده کم، امکان ذخیره‌سازی و مدیریت اطلاعات در حجم بالا را فراهم سازد می‌تواند برای سازمان‌ها راه‌گشا باشد.

آیا خرید سرور مجازی ایران گزینه مناسبی برای کسب‌وکار من است؟

آیا خرید سرور مجازی ایران گزینه مناسبی برای کسب‌وکار من است؟

به طور معمول رشد بدون محدودیت و آسان اطلاعات، دسترس‌پذیری بالا در لایه‌های مختلف، انعطاف‌پذیری و امکان به اشتراک‌گذاری امن، کاهش هزینه و مدیریت مناسب داده‌های غیر ساخت‌یافته از جمله فاکتورهای مهم برای مدیران کسب‌وکارها هستند. برای آنکه بتوان این فاکتورها را به بهترین نحو برآورده کرد، باید روش مناسبی را برای تأمین زیرساخت انتخاب کرد. 

مدیران آی‌تی شرکت‌ها باید هزینه‌هایی را که خرید تجهیزات سخت‌افزاری سرور، استقرار آن در محل شرکت و ایجاد روش‌هایی برای پشتیبانی و نگهداری از این تجهیزات برای شرکت دارد به‌ازای یک دوره حدوداً 5 ساله محاسبه کرده و سپس رقم حاصل را با هزینه دریافت سرویس سرور مجازی از یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات ابری باکیفیت مقایسه کنند. هرکدام از این دو گزینه که هزینه کمتر و ارزش افزوده بیشتری برای کسب‌وکار داشته باشد، می‌تواند به‌عنوان گزینه مناسب‌تر برای تأمین زیرساخت پردازشی مجموعه معرفی شود.

 معمولاً برای اکثر کسب‌وکارها استفاده از سرور مجازی داخلی گزینه بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تری است که ارزش افزوده زیادی را با خود به همراه دارد. سرورهای مجازی خارج از ایران معمولاً به دلیل محاسبه هزینه‌بر مبنای واحد پولی ارزی، هزینه‌های بالایی دارند. با استفاده از سرور مجازی ایران، نه‌تنها هزینه‌های کسب‌وکار کاهش قابل‌ملاحظه‌ای می‌یابد، بلکه امنیت آن نیز بهبود پیدا می‌کند. در سازمان‌هایی که اطلاعات و سرویس‌ها بر بستر یک سرور مجازی در ایران قرار دارند، کارکنان دسترسی بسیار بهتری به اطلاعات و ابزارهای لازم خواهند داشت و اشتراک‌گذاری داده‌ها میان تیم‌ها ساده‌تر و امن‌تر می‌شود. همچنین در زمانی که قرار باشد سازمان توسعه یابد، با سرعت بیشتر و هزینه کمتری می‌توان منابع لازم برای این توسعه را فراهم کرد. 

در مقام قیاس و بیان به‌صرفه بودن استفاده از سرور مجازی برای کسب‌وکارها می‌توان گفت که گاهی هزینه تأمین زیرساخت پردازشی کسب‌وکار از طریق سرور مجازی، معادل هزینه‌ای است که تنها برای خنک‌کردن تجهیزات سخت‌افزاری سرورهای اختصاصی داخل شرکت صرف می‌شود. همین قیاس را می‌توان برای سرور مجازی در ایران و سرور مجازی خارج از ایران بکار برد.

اهمیت انتخاب سرویس‌دهنده برای خرید سرور مجازی ایران

باتوجه‌به مزایای بسیاری که استفاده از سرور مجازی (خصوصاً سرورهای مستقر در داخل کشور) نسبت به راه‌اندازی سرورهای اختصاصی در محل شرکت‌ها دارد، اکثر کسب‌وکارها، خرید سرور مجازی ایران را به گزینه‌های دیگر ترجیح می‌دهند. اما برای آنکه بتوان کیفیت مناسبی دریافت کرد، باید در انتخاب سرویس‌دهنده بسیار دقت کرد. انتخاب سرویس‌دهنده می‌تواند بر امنیت سرویس دریافتی، حفظ سلامت داده‌های حیاتی شرکت و دریافت خدمات پشتیبانی تخصصی در مواقع موردنیاز تأثیرگذار باشد. در اینجا به مشخصه‌هایی که باید در زمان انتخاب سرویس‌دهنده برای خرید سرور مجازی در نظر گرفت، اشاره می‌کنیم:

  • استفاده از بهترین تجهیزات سخت‌افزاری

برند و نوع سخت‌افزارهایی که شرکت‌های سرویس‌دهنده مختلف برای ایجاد سرورهای مرکزی استفاده می‌کنند، می‌تواند بر کیفیت سرویس دریافتی و کاهش ریسک اختلال در سرویس‌دهی تأثیر بسزایی داشته باشد. شرکت‌های بزرگ سرویس‌دهنده خدمات ابری، برای تأمین زیرساخت پردازشی شرکت‌ها از تجهیزات سخت‌افزاری باکیفیت و مجهزی استفاده می‌کنند که عموماً تهیه آنها به‌صورت مستقل – به دلیل هزینه بالایی که دارند – برای عموم کسب‌وکارها غیرممکن است. اما سرویس دهندگان بزرگ به دلیل صرفه‌ای که ناشی از مقیاس کاری آنها در زمینه خدمات زیرساختی ایجاد می‌شود، قادرند این تجهیزات را تهیه کنند.

  • داشتن تجربه و تخصص کافی

تأمین زیرساخت پردازشی امری حساس و پرچالش است؛ به همین دلیل بسیار مهم است که سرویس‌دهنده‌ای را برای دریافت خدمات سرور مجازی انتخاب کنید که دانش و تخصص کافی در این زمینه داشته باشد. چنانچه شرکت تجربه کار با شرکت‌های بزرگ و یا شرکت‌های هم‌صنف شما را داشته باشد، ریسک دریافت سرور مجازی از این سرویس‌دهنده به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

  • امنیت سرویس‌ها
امنیت سرویس‌ها

در حال حاضر امنیت در حوزه فناوری‌های زیرساخت ابری به سه عامل مهم بستگی دارد:

 عامل اول تیم متخصصان امنیتی است. عامل دوم فرایندها و سیاست‌های امنیتی اتخاذ شده توسط سرویس‌دهنده و سوم تکنولوژی‌ها و محصولات مختلفی مثل انواع فایروال است که برای تأمین امنیت به کار گرفته می‌شود. یک سرویس‌دهنده برای آنکه بتواند امنیت سرویس‌های ارائه شده به کسب‌وکارها را به‌صورت مناسبی تأمین کند، باید ترکیب درستی از این عوامل را در اختیار داشته باشد. 

زمانی که شرکت سرویس‌دهنده خدمات ابری، از حضور کافی متخصصان امنیت شبکه بهره‌مند باشد، این متخصصان به طور مداوم وضعیت زیرساخت‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند و در صورت ایجاد کوچک‌ترین اختلال و یا رویداد مشکوکی، به‌سرعت وارد عمل می‌شوند. در نتیجه انتخاب سرویس‌دهنده‌ای که تخصص کافی در این زمینه داشته باشد و بتواند سرویسی مطمئن و کم اختلال در اختیار کسب‌وکار قرار دهد بسیار مهم است.

  • حفاظت از داده‌ها
حفاظت از داده‌ها

از دیگر مسائل مهمی که در هنگام انتخاب سرویس‌دهنده خدمات سرور مجازی موردتوجه قرار گیرد، شرایطی است که آن شرکت برای حفاظت و پشتیبان‌گیری از داده‌های کسب‌وکار فراهم می‌کند. داده‌ها یکی از سرمایه‌های مهم هر کسب‌وکاری است. یک سرویس‌دهنده مناسب معمولاً چندین دیتاسنتر در نقاط جغرافیایی مختلف دارد. زمانی که مشترک از سرویس پشتیبان‌گیری استفاده کند، نسخه‌هایی از داده‌ها در دیتاسنترهای مختلف نگهداری می‌شوند. چنانچه به هر دلیلی داده‌های کسب‌وکار آسیب ببیند، سرویس‌دهنده می‌تواند به‌سرعت نسخه‌ای از داده‌های شرکت را جایگزین کند. به‌این‌ترتیب کسب‌وکار در کوتاه‌ترین زمان ممکن به حالت عادی برگشته و با کمترین اختلال به کار خود ادامه می‌دهد. 

  • خدمات پشتیبانی تخصصی تمام‌وقت
خدمات پشتیبانی تخصصی تمام‌وقت

باتوجه‌به نقش کلیدی زیرساخت‌های پردازشی در عملکرد شرکت‌ها، تداوم و حفظ پایداری سرویس اهمیت زیادی دارد. باتوجه‌به حساسیت این موضوع، لازم است تا کسب‌وکارها بتوانند در هر زمانی از شبانه‌روز که با مشکل مواجه شدند، به فرد متخصصی در این حوزه دسترسی پیدا کنند و بتوانند خدمات پشتیبانی لازم را دریافت کنند. در انتخاب سرویس‌دهنده سرور مجازی باید توجه کرد که آن شرکت خدمات پشتیبانی 24 ساعته در تمامی روزهای شبانه‌روز را ارائه دهد. دانش فنی، تجربه و تخصص کارشناسان پشتیبانی تأثیر زیادی در سرعت حل مشکل ایجاد شده دارد. 

انتخاب مشخصات سخت‌افزاری در خرید سرور مجازی ایران

انتخاب مشخصات سخت‌افزاری در خرید سرور مجازی ایران

بسته به توان پردازشی موردنیاز کسب‌وکار، مدیران آی‌تی شرکت‌ها می‌توانند مشخصات سخت‌افزاری سرور مجازی‌ای که قرار است در اختیارشان قرار گیرد را تعیین کنند. پیش از خرید سرور مجازی ایران، باید مقادیر حدودی CPU، RAM و هاردی که برای سرور نیاز است را تعیین کرد. باتوجه‌به انعطاف‌پذیری بالایی که سرورهای مجازی نسبت به سرورهای اختصاصی (on-permise) دارند، می‌توان مقادیر اولیه‌ای انتخاب و در ادامه بسته به نیاز لحظه‌ای کسب‌وکار، این مقادیر را افزایش یا کاهش داد. معمولاً ارتقای سرویس در سرورهای مجازی بسیار سریع اتفاق می‌افتد و تنها با چند کلیک می‌توان به ظرفیت موردنظر رسید. 

در استفاده از سرورهای مجازی، مشترکان تنها به میزان مصرف پرداخت می‌کنند؛ لذا باتوجه‌به آنکه تنها در مواقع نیاز می‌توان سرویس را ارتقا دارد و مجدد به مقادیر اولیه برگشت، در هزینه‌های کسب‌وکار صرفه‌جویی می‌شود. در این حالت دیگر مدیران آی‌تی شرکت‌ها مجبور نیستند بخش زیادی از تجهیزات سخت‌افزاری را برای روز مبادا بلااستفاده نگه دارند.

جمع‌بندی

باتوجه‌به نیازمندی‌های جدید سازمان‌ها در زمینه اطلاعات و حساسیتی که زیرساخت‌های پردازشی در عملکرد شرکت دارند، انتخاب زیرساخت مناسب می‌تواند تأثیر بسزایی در پیشبرد اهداف کسب‌وکار داشته باشد. با تمام مزایایی که برای خرید سرور مجازی ایران نسبت به استقرار تجهیزات سرور اختصاصی در محل شرکت ذکر شد، پیش از خرید سرور مجازی باید به برخی نکات توجه کرد تا سرویس درستی انتخاب و کیفیت مقبولی دریافت شود. انتخاب سرویس‌دهنده یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که پیش از خرید سرور مجازی ایران باید به آن توجه شود. برای آنکه زیرساخت تهیه شده از پایداری و ثبات کافی برخوردار باشد، باید سرویس‌دهنده‌ای را انتخاب کرد که از تجهیزات سخت‌افزاری باکیفیت (از بهترین برندهای روز دنیا) برای راه‌اندازی دیتاسنترهای خود استفاده کرده باشد. دانش، تخصص و تجربه سرویس‌دهنده، از دیگر فاکتورهایی است که باید در ابتدا بررسی شود. انتخاب سرویس‌دهنده‌ای که تجربه کار با شرکت‌های بزرگ و یا مشابه کسب‌وکار شما را داشته باشد، می‌تواند ریسک اختلالات احتمالی را به میزان چشمگیری کاهش دهد. تأمین امنیت سرورهای مجازی تهیه شده از جمله موضوعات حساس است. هر سرویس‌دهنده برای آنکه بتواند سطح امنیت قابل قبولی را برای کسب‌وکارها ایجاد کند و داده‌های آنها را در برابر حملات سایبری حفظ کند، باید ترکیب مناسبی از تکنولوژی‌های امنیتی، تیم متخصص و سیاست‌های امنیتی مناسب داشته باشد. در نهایت پس از انتخاب سرویس‌دهنده، مدیر IT شرکت می‌تواند ظرفیت‌های پردازشی موردنیاز خود را انتخاب کند و در زمان‌های لازم به‌سرعت این مقادیر را افزایش یا کاهش دهد. 

دسته‌ها :

تگ ها : , , ,


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]