ابرآمد

هرآنچه باید درباره سرور اختصاصی بدانید

سرور اختصاصی

سرور اختصاصی یکی از روش‌های تأمین زیرساخت IT موردنیاز سازمان‌ها است. در این روش، هر کسب‌­و­کاری برای آنکه بستر لازم برای میزبانی سرویس­ ها، پردازش و ذخیره­‌سازی داده‌­ها را فراهم کند با خرید تجهیزات سخت‌افزاری، یک سرور اختصاصی در محل شرکت ایجاد می­کند. هر سرور در واقع کامپیوتری است که ظرفیت بخش‌های مختلف آن اعم از هارد، رم، CPU و … به‌تناسب کاربرد موردنظر آن کسب­‌وکار انتخاب می­شود.

معمولاً صاحبان کسب­‌وکار برای آنکه مطمئن باشند اختلالی در روند کار شرکت ایجاد نمی‌شود، ظرفیت تجهیزات و سرور را بیش از آنچه حقیقتاً نیاز دارند انتخاب می­کنند. همچنین برای آنکه پشتیبانی مناسبی از داده‌­ها انجام شود، بخش قابل‌توجهی فضای ذخیره‌­سازی اضافه تهیه می­کنند تا با ذخیره چندین نسخه از داده‌ها، از بابت حفظ اطلاعات حیاتی سازمان خاطرجمع باشند.

میزبانی سرویس­ ها

یکی از نکات مثبت به‌­کارگیری سرور اختصاصی برای کسب­‌وکارها آن است که مالکیت و مدیریت تمامی بخش‌­های سرور در اختیار خود صاحبان کسب­‌وکار قرار می­گیرد. چنانچه کسب­وکار بخواهد از زیرساختی که ایجاد کرده برای میزبانی و مدیریت چند سرویس استفاده کند، می­تواند با استفاده از Hypervisor، منابع سرور را مجازی‌سازی کند. هرکدام از این بخش‌های جداگانه یک ماشین مجازی یا VM (Virtual Machine) نامیده می­شوند.

مفهوم مجازی‌سازی منجر به ایجاد ماشین‌های مجازی می‌شود که هر یک منابع سرور را به‌صورت ایزوله شده در اختیارمی گیرد. به‌عنوان‌مثال، هر ماشین مجازی می‌تواند سیستم‌عامل جداگانه خود را داشته باشد. تقسیم سرور اختصاصی شرکت به چندین VM، این امکان را فراهم می­کند که با ازکارافتادن سیستم‌عامل اصلی، تمامی برنامه‌ها از دسترس خارج نشوند.

کسب­‌وکارهایی که از سرور اختصاصی استفاده می­کنند ممکن است بتوانند به سطح امنیت بالاتری دست پیدا کنند. این مورد تنها در صورتی برآورده می­شود که صاحبان کسب­‌وکار با استخدام متخصصان آی­تی و امنیت شبکه، نظارتی کامل و تخصصی بر بخش‌های مختلف سرور ایجاد کنند تا در صورت بروز کوچک‌ترین اختلال و یا مشاهده هرگونه رویداد مشکوک، به‌سرعت وارد عمل شوند و اقدامات لازم را انجام دهند. اما باید توجه داشت که استخدام چنین نیروهای متخصصی نه‌تنها سازمان را متحمل هزینه بالایی می­کند، بلکه یافتن چنین افرادی کاری بسیار دشوار است.

معایب به­ کارگیری سرور اختصاصی برای تأمین زیرساخت

با آنکه استقرار یک سرور اختصاصی در محل شرکت، مقدار قابل‌ملاحظه‌ای منابع پردازشی را به‌صورت کاملاً اختصاصی در اختیار کسب‌وکار قرار میدهد، اما به­‌کارگیری آن خالی از اشکال نیست. این در حالی است که با به ­کارگیری سرور مجازی نه‌تنها می­توان از مزایای سرور اختصاصی بهره‌مند شد، بلکه معایبی که در ادامه مطرح می­شوند نیز به حداقل می­رسند. سرور مجازی، در واقع یک سرور بسیار مجهز است که در محل شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات زیرساخت ایجاد می­شود و منابع پردازشی حاصل از آن از طریق ابزارهای مجازی ساز، تقسیم شده و در اختیار کسب­‌وکارهای جداگانه قرار می­گیرند.

بسته به سایز و نوع کار هر سازمان، مدیران ممکن است اولویت‌های متفاوتی برای انتخاب سرور داشته باشند. مثلاً در کسب‌وکارهای بزرگ و چندملیتی که گاهی نیروها در چندین کشور و یا منطقه جغرافیایی مختلف مستقر هستند، دسترسی نامحدود، انعطاف‌پذیری و بهینه بودن هزینه‌ها یکی از مهم ترین اولیت های مدیران در انتخاب نوع سرور است.

درحالی که برای کسب و کارهای کوچکتر ممکن است فاکتورهای کاملا متفاوتی در اولویت قرار داشته باشد. بر اساس آمارهای ارائه شده در وبسایت Sysgroup، حدود 57 درصد کسب­وکارها، کمک به بهینگی و کاهش هزینه های سازمان را، اصلی ترین دلیل مهاجرت به ابر عنوان کرده اند. بهبود دسترسی به داده ­ها طی استفاده از زیرساخت ابری با داشتن سهم 42 درصدی، از دیگر دلایل مدیران برای ترجیح زیرساخت های ابری بوده است؛ امکان بازیابی کسب­وکار پس از بحرانها با 38 درصد، بهبود انعطاف پذیری با 37 درصد و خلاص شدن متخصصانIT شرکت از اداره امور سرور با 36 درصد، از دیگر دلایل اصلی کسب­وکارها برای ترجیح به‌­کارگیری زیرساخت های مجازی و ابری عنوان شده است.

1.هزینه بالای راه‌اندازی و مدیریت سرور اختصاصی

هزینه بالای راه‌اندازی و مدیریت سرور اختصاصی

یکی از مهم­ترین معایب استفاده از سرور اختصاصی – به‌جای روش‌های دیگر مانند استفاده از سرور مجازی برای تأمین زیرساخت پردازشی – هزینه بالای آن است. برای راه­اندازی سرور اختصاصی باید تعداد قابل­ ملاحظه­ای سخت‌­افزارهای تخصصی خریداری شود. برای آنکه کسب­‌وکار در میانه کار با کمبود منابع مواجه نشود، معمولاً این منابع باید با ظرفیت‌هایی فراتر از میزان موردنیاز خریداری شده و به‌صورت رزرو نگهداری شوند. این موضوع هزینه زیادی ایجاد می‌کند.صرف چنین هزینه‌ای در زمان آغاز فعالیت، ریسک راه‌­اندازی کسب‌وکار را، خصوصاً برای کسب­‌وکارهای کوچک‌تر، به میزان قابل‌ملاحظه‌ای افزایش می­دهد. بر اساس داده‌های وب‌سایت Techjury، حدود 40 درصد از کسب و کارها کوچک و متوسط معتقدند، استفاده از سرور مجازی و راهکارهای ابری روش به صرفه­‌ای برای تامین زیرساخت‌های IT است.

2.ضرورت استخدام و به­‌کارگیری نیروهای متخصص

نیروهای متخصص

برای آنکه تجهیزات ایجاد شده به‌صورت بهینه اداره و مدیریت شوند لازم است یک یا چند متخصص آی­تی استخدام شوند و مسئولیت نظارت و پشتیبانی امور سرور را برعهده گیرند. این کار می­تواند کسب­‌وکارهای کوچک‌تر را متحمل هزینه‌های بسیاری کند. از طرفی معمولاً یافتن چنین نیروهای متخصصی که توانمندی کافی برای مدیریت امور سرور را داشته باشند، کار دشواری است.

حتی چنانچه شرکت‌ها تعدادی متخصص IT داشته باشند و مجبور به استخدام مجدد نیرو نشوند، رسیدگی به امور سرور، وقت و انرژی زیادی از این متخصصان می­گیرد. درحالی‌که با استفاده از روش‌های جدیدتر مانند به‌­کارگیری سرورهای مجازی و ابری، متخصصان آی­تی شرکت می­توانند تخصص و توانمندی خود را در امور مهم­تر و در راستای توسعه فعالیت اصلی شرکت به کار گیرند.

3.زمان طولانی راه‌اندازی و ایجاد وقفه در آغاز کار

زمان طولانی

زمانی که صاحبان کسب­‌وکار تصمیم به راه‌­اندازی شرکت و استفاده از سرور اختصاصی برای زیرساخت‌های آی­تی بگیرند، باید از مدتی پیش از آغاز فعالیت، نسبت به انتخاب، خرید، نصب و تنظیم سخت­افزارها اقدام کنند تا سرور آماده میزبانی داده­‌های شرکت شود. این کار ممکن است هفته‌ها وقت و انرژی صاحبان کسب‌­وکار را بگیرد. در مواقعی که افراد بخواهند به‌سرعت کارشان را آغاز کنند، سرور اختصاصی نمی­تواند به‌سرعت آنها را به هدف برساند؛ درحالی‌که با انتخاب سرورهای مجازی ابری برای تأمین زیرساخت، در عرض نیم ساعت می­توان منابع مدنظر را در اختیار گرفت.

4.مقیاس‌پذیری پایین سرور اختصاصی

چنانچه پس از مدتی با توسعه فعالیت کسب­‌وکار، مدیران متوجه شوند که این میزان منابع، کفاف فعالیت موردنظر آنها را نمی­دهد، باید نسبت به ارتقا سخت‌­افزارها اقدام شود. این ارتقا نیازمند آن است که مجدداً تجهیزات لازم خریداری و نصب شوند و این مورد زمان‌بر است. درحالی‌که در حالت استفاده از سرور مجازی و ابری، تنها با چند کلیک می‌توان به‌سرعت منابع را به هر میزانی ارتقا داد.

5.اتلاف منابع

از آنجا که مدیران باید از نبود اختلال در روند فعالیت کسب­وکار مطمئن شوند، لازم است که منابع را به میزانی بیش از نیاز واقعی تهیه و نگهداری کنند. تا در صورتی که نیاز مقطعی به منابع بیشتر ایجاد شد، وقفه‌ای در کار ایجاد نشود و فعالیت شرکت بتواند ادامه پیدا کند. این کار باعث می­شود بخش زیادی از منابع تهیه شده برای کسب­وکار در اکثر اوقات بلااستفاده باقی بماند و به هدر برود. درحالی که با استفاده از سرور مجازی می‌توان به‌سرعت منابع موردنیاز را در اختیار گرفت و پس از آن مجدد ظرفیت را به میزان پایه کاهش داد. با این کار تنها به میزان مصرف هزینه پرداخت می­شود و نیازی به رزرو هیچ منبعی برای مواقع خاص نیست.

6.محدودیت دسترسی

محدودیت دسترسی

باتوجه‌به آنکه تجهیزات سرورهای اختصاصی در محل شرکت قرار دارند، دسترسی به اطلاعات از مکان‌های دیگر با محدودیت مواجه است. برای دسترسی به برنامه‌های نرم‌افزاری خارج از شبکه می‌توان راهکارهای مختلفی مانند تنظیم SSL، خرید IP valid و … انجام داد که راه‌اندازی آن نیاز به زیرساخت مناسبی دارد. برای مثال برای استفاده از IPValid در صورت استفاده از  IIS، بهترین کار استفاده از DNS در سرور است. ولی همه کسب و کارها تجهیزات لازم برای راه‌اندازی IPValid ندارند. درحالی که با استفاده از سرورهای مجازی، کاربران می­توانند تنها با دسترسی داشتن به اینترنت، از هر مکانی به داده­ها، اطلاعات و ابزارها دسترسی پیدا کنند.

7.انعطاف‌پذیری کمتر نسبت به سرورهای ابری

درصورتی‌که در مقاطعی از سال، کسب­‌وکارها به انواع جدیدی از سرویس‌ها نیاز پیدا کنند، ممکن است مجبور شوند سخت­‌افزارهای موجود را با سخت‌­افزارها و تجهیزات متفاوتی جایگزین و مجدداً راه‌­اندازی و نصب کنند. درحالی‌که در حالت استفاده از سرورهای مجازی و ابری، این کار به‌سادگی و بدون هیچ‌گونه نیازی به تعویض تجهیزات انجام می­شود.

8.ریسک ازبین‌رفتن داده‌های مهم شرکت

ریسک ازبین‌رفتن داده‌های مهم شرکت

به طور معمول، تمامی بخش‌های سخت‌­افزاری سرور اختصاصی کسب­‌وکار، در محل شرکت مستقر و نگهداری می­شود. مدیران شرکت‌ها برای جلوگیری از حذف احتمالی و ازدست‌رفتن داده‌­ها، چندین نسخه از اطلاعات را در هاردهای مختلف ذخیره و نگهداری می­کنند تا در صورتی که یکی از این نسخه‌ها به هر دلیلی با مشکل مواجه شد، با استفاده از نسخه دیگر بتوان اطلاعات را بازیابی کرد. اما چنین کاری نمی­تواند کاملاً داده‌­های کسب‌­وکار را از آسیب مصون کند. زیرا چنانچه حوادثی مانند آتش‌سوزی، بلایای طبیعی، نوسانات برق، آسیب­‌های سخت‌­افزاری، سرقت و … ایجاد شود، تمامی این نسخه‌ها ممکن است هم‌زمان آسیب ببیند و شانس بازیابی اطلاعات به صفر برسد.

در حالی که با استفاده از خدمات زیرساختی و سرورهای مجازی شرکت­های بزرگ، نسخه‌­های متعدد داده­‌ها در لوکیشن­‌های کاملاً مجزا و حتی در شهرهای مختلف نگهداری می­شوند که با آسیب‌دیدن احتمالی یک یا چند نسخه از این داده‌­ها، بازهم نسخه دیگری از داده کسب‌وکار قابل‌دسترسی باشد.

9.نگهداری دشوار تجهیزات سخت‌افزاری سرور

تجهیزات سخت‌افزاری سرور

سخت‌­افزارهای مورداستفاده برای راه­اندازی سرور اختصاصی، عموماً تجهیزاتی حساس و گران‌قیمت‌اند و نگهداری از آنها شرایط خاصی می­طلبد. عموماً باید اتاق جداگانه‌ای برای استقرار این تجهیزات اختصاص داده شود که شرایط محیطی مناسبی داشته باشد. این تجهیزات ممکن است به دلیل کار مداوم داغ کنند. در نتیجه همواره باید تهویه مناسب و امکانات خنک‌کننده‌ای نیز در این اتاق تعبیه شود. برای پیشگیری از آسیب دستگاه‌­ها در برابر نوسانات احتمالی برق، باید تدابیری اندیشیده شود. از طرف دیگر برای تأمین برق تجهیزات در زمان قطعی برق، باید ژنراتوری نیز به این مجموعه سرور اختصاص یابد.

فراهم‌کردن تمام این تجهیزات و نگهداری آنها، نه‌تنها هزینه‌ای جدای از سخت‌­افزارهای اصلی سرور به کسب­‌وکار تحمیل می­کند، بلکه مدیریت و ایجاد هماهنگی میان تمام این بخش­‌ها کاری دشوار و انرژی‌بر است. درحالی‌که با دریافت خدمات زیرساختی از یک شرکت تأمین‌کننده، می­توان از تمام این مراحل و دردسرها خلاص شد.

نقش رایانش ابری در کاهش آلاینده‌ها و حفظ محیط‌ زیست

آمارها نشان می­دهند حدود 5 درصد از کربنی که باعث آلودگی محیط‌زیست می­شود، حاصل فعالیت تجهیزات و سخت‌­افزارهای کامپیوتری است. اکنون تعداد کاربران اینترنت نسبت به سال 2012 دوبرابر و ترافیک اینترنت جهانی 12 برابر شده است. این اعداد نشان می­دهند که استفاده و نیاز به تجهیزات کامپیوتری و سرورها بسیار بیش‌ازپیش شده است و درنتیجه، با تأمین برق و انرژی موردنیاز برای فعالیت این سرورها، کربن بیشتری وارد محیط‌زیست خواهد شد.

آژانس بین‌المللی انرژی معتقد است فناوری‌هایی مانند رایانش ابری، به دلیل اشتراکی بودن زیرساخت، می­توانند جلوی افزایش مصرف انرژی را بگیرند. بررسی‌های شرکت آمازون نشان داده است که دیتاسنترهای ابری، مجموع تعداد سرورهایی که مورد استفاده قرار می­گیرند را تا 77 درصد کم می­کند؛ در نتیجه مصرف برق هرکدام از شرکت‌هایی که از این نوع زیرساخت‌ها استفاده می­کنند، تا 80 درصد کاهش می­یابد. این مزیت زیست­‌محیطی ایجاد شده، افزون بر تمامی مزایای است که پیش‌تر ذکر شد.

در نتیجه چنانچه کسب­‌وکارها در زمان تصمیم‌گیری‌ها استراتژیک خود، گزینه سرورهای مجازی ابری را به‌جای راه­‌اندازی سرور اختصاصی برگزینند، نه‌تنها کمک شایانی به حفظ محیط‌زیست کرده‌اند، بلکه هزینه‌ها کسب­‌وکارشان را به میزان قابل‌ملاحظه‌ای کاهش داده و بسیار راحت­تر می­توانند کسب‌وکار خود را با موقعیت‌های مختلف سازگار کنند.

در این مقاله تلاش شد تا جنبه‌های مختلف به‌کارگیری سرور اختصاصی برای تأمین زیرساخت‌های IT کسب و کارها و مزایا و معایبی که نسبت به دیگر روش های تامین زیرساخت دارد بررسی شود. مدیریت بهینه هزینه‌ها و منابع، از اولویت های هر مدیری برای اداره هرچه بهتر کسب و کار است. در روش استفاده از زیرساخت ابری، سازمان‌ها تنها به­‌میزان مصرف خود هزینه پرداخت می‌کنند و در سریع­ترین زمان ممکن می­توانند منابع را به میزان دلخواه افزایش یا کاهش دهند. بهبود دسترسی ایجاد شده در به­‌کارگیری سرورهای ابری، باعث می­شود در هر شرایطی بتوان کسب‌­وکار را با کمترین اختلال پیش برد.

در سال‌های اخیر، با تأثیراتی که استفاده از زیرساخت ابری در تسهیل توسعه کسب و کار و بهبود دسترسی داده‌ها می‌تواند ایجاد کند، شاید بد نباشد که مدیران بار دیگر تأثیرات، هزینه‌ها و دستاوردهای به­‌کارگیری هرکدام از روش‌های زیرساخت اختصاصی و ابری را در یک بازه 5 ساله مورد بررسی قرار دهند. گفتنی است معمولاً سخت‌افزارهای استفاده شده در ایجاد سرور اختصاصی شرکت، پس از 5 سال مستهلک شده و به‌احتمال زیاد نیاز به‌صرف مجدد هزینه‌های بالا برای به‌­روزرسانی و یا جایگزینی این تجهیزات خواهد بود.

آمارهای جهانی نشان می‌دهند شرکت‌ها با سرعت بسیار زیادی در حال تغییر استراتژی خود و انتقال بخش‌هایی از کسب­‌وکارشان به زیرساخت‌های ابری هستند. طبق اعلام سایت IDC، سرویس زیرساخت ابری (IaaS)، در پنج سال اخیر بیشترین رشد را نسبت به دیگر انواع سرویس های ابری داشته است.

در سال 2018، 45 درصد از سرویس ها و پردازشهای کسب و کارها در جهان بر بستر ابر انجام می­شد و این رقم درسال 2019 به 60 درصد رسید. پیش‌بینی می­شود در آینده ای نزدیک، رویکرد حدود 90 درصد از کسب و کارها برای تامین زیرساخت، جایگزینی سرورهای اختصاصی با سرورهای ابری باشد.

دسته‌ها :


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]