ابرآمد

چگونه به سرویس ابری مهاجرت کنیم؟

سرویس ابری

سرویس ابری این روزها دیگر یک تکنولوژی پُرریسک و هزینه‌بردار نیست؛ بلکه به یک فرصت برای رشد و سودآوری تبدیل شده است. سازمان‌ها و کسب‌وکارهای زیادی در حال مهاجرت به ابرهستند و گاه این اتفاق همراه با چالش خواهد بود.

از سال‌ها پیش حرکت کسب‌وکارها به سمت دنیای دیجیتال شروع شده و در دو سال گذشته کرونا به این حرکت سرعت بیشتری بخشید. یکی از جدیدترین راهکارهای کسب‌وکارها برای توسعه و تلفیق تکنولوژی با فرایندهای سازمانی، سرویس ابری است. سرویس ابری یک راهکار برای ارتقا سطح امنیت، سرعت و کیفیت کارها است و مسبب پایداری و سودآوری بیشتر خواهد شد.

گرچه سرویس ابری در نگاه اول یک سرویس کم‌هزینه نیست اما در مقاله آشنایی با فضای ابری و مزایای آن بررسی شد که این سرویس مزیت‌های بسیار زیادی از نظر اقتصادی، فناوری و منابع سازمانی برای کسب‌وکارها دارد. از همین رو تلاش برای استفاده از سرویس های ابری مثل رایانش ابری یا ذخیره سازی ابری بسیار بیشتر شده است. انتقال اطلاعات شامل بانک داده، وب‌سایت، پرتال‌ها و … به ابر نیاز به برنامه و انجام مراحل مختلف دارد. در این مطلب تلاش می‌کنیم ۶ مرحله برنامه‌ریزی و مدیریت فرایند انتقال اطلاعات به ابر را برای شما شرح دهیم.

1.هدف‌گذاری دقیق و همه‌جانبه

بسیاری از شرکت‌ها انتقال اطلاعات به ابر را صرفاً برای انگیزه‌های اقتصادی و صرفه‌جویی در هزینه‌های بلندمدت انجام می‌دهند در حالی که این انتقال به سرویس های ابری مزیت‌های فراوانی دارد و فقط توجه به مباحث اقتصادی می‌تواند ارزش نهایی این تغییر را تا حد زیادی از بین ببرد. یک هدف‌گذاری محدود باعث از دست رفتن فرصت‌ها و بی‌توجهی به همه ظرفیت‌ها و مزایای سرویس های ابری می‌شود.

سرویس ابری نه‌تنها یک فرصت برای کاهش هزینه‌ها، بلکه سرویسی برای سرعت بخشیدن به فرایندها و بهینه‌سازی امور سازمان است. پس مزیت‌های این سرویس را از همه نظر بررسی کنید و برای استفاده از بیشترین ظرفیت ممکن هدف‌گذاری کنید.

2. بررسی تأثیر سرویس ابری بر چالش‌های فعلی سازمان

اگر قصد مهاجرت به ابر را دارید بهتر است قبل از انجام عملیات تمام چالش‌های سازمانی را با وجود ابر تصویرسازی کنید و سپس راه‌حل‌های ممکن و مشکلات احتمالی را پیدا کنید. بدین صورت شما می‌توانید فرصت‌های پنهان را پیدا کنید و از آن‌ها در مسیر توسعه استفاده کنید. برای مثال اگر برای دسترسی‌های بیشتر و یکپارچه‌سازی اطلاعات به سراغ سرویس های ابری می‌روید، بهتر است فرایندهای مالی و پرداختی خود را نیز در این سرویس تجسم کنید. استفاده از سرویس ابری به شما این امکان را می‌دهد تا با شرکت‌های (FinTech) مختلفی همکاری‌های جدیدی را شروع کنید.

3. انعطاف در مقابل واکنش کارمندان سازمان

سرویس های ابری معمولاً همراه با تغییرات گسترده هستند و در ابتدای تغییر احتمال دارد برخی از کارکنان به دلایل مختلف مقاومت نشان دهند. به یاد داشته باشید زمانی تکنولوژی کارآمد خواهد بود که نیروی انسانی با آن تعامل داشته باشد. پس فرصتی برای شناخت سرویس، بیان نظرات، پیشنهادات و انتقادات و همچنین آزمون‌وخطا به کارکنان خود بدهید. بسیاری از راهکارهای جدید، ایده‌ها و مشکلات احتمالی از دل همین اتفاقات بیرون می‌آید.

قطعاً زمان هماهنگ شدن با تغییرات جدید در همه افراد یکسان نیست و برای انطباق کامل نیروی انسانی با سرویس ابری باید انعطاف زیادی از خود نشان دهید. اجبار، عجله، جریمه‌های سنگین و آموزش‌های فشرده می‌تواند به‌راحتی منجر به شکست تغییرات و تحمیل خسارات مالی و فنی زیادی باشد.

4.بررسی‌های امنیتی و ایجاد دسترسی‌های کافی

یکی از مهم‌ترین مزایای سرویس های ابری دسترسی راحت‌تر به اطلاعات است. اگر تمهیدات امنیتی درست رعایت نشود دقیقاً همین مزیت می‌تواند یک عیب بزرگ باشد. معمولاً سرویس های ابری از دستگاه های کاربری مختلف پشتیبانی می‌کنند و همین تعدد می‌تواند دردسرساز شود. علاوه بر این، دسترسی‌ها باید از قوانین مشخص و مدونی پیروی کنند. برای مثال رایانش ابری یک بستر مناسب برای میزبانی وب‌سایت‌ها است اما بسیاری از متقاضیان این سرویس دغدغه امنیت اطلاعات را دارند و شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات به‌سختی تلاش می‌کنند تا امنیت مناسبی را در فضای ابری حاکم کنند.

بررسی‌های امنیتی

5. رصد چالش‌ها و فرصت‌سازی

در زمان ایجاد تغییر و پس از آن احتمال بروز چالش‌هایی وجود دارد. تکنولوژی سرویس ابری یک فناوری پیشرفته است که امکان تغییرات سریع را برای شما میسر می‌کند. اگر پس از انتقال به سرویس ابری مشکلات و یا ابهاماتی پدید آمد آن‌ها را در فرایندهای تحقیق و توسعه سازمان قرار دهید. همچنین اگر فرصت‌هایی را مشاهده کردید برای تحقق آن‌ها هدف‌گذاری کنید. برای ایجاد ارزش‌های بیشتر در دنیای ابرها شما دائماً به تحقیق و توسعه نیاز دارید.

6. تعیین چشم‌انداز بلندمدت و ایجاد ساختارهای کنترل

همان‌طور که سرویس رایانش ابری در طولانی‌مدت سودآوری را به ارمغان می‌آورد، انتقال تمام اطلاعات به سرویس های ابری نیز یک تغییر بزرگ برای سازمان خواهد بود و بسیاری از نتایج آن در بلندمدت مشخص خواهد شد. لذا یک برنامه مدون را تنظیم و چشم‌اندازی را برای خود ترسیم کنید. در مراحل مختلف بهره‌برداری، ساختارهای کنترل را پیدا کنید تا بتوانید نتایج را اندازه‌گیری کنید. ممکن است در برخی از گام‌های تغییر و یا مدتی پس از اجرا شما نیاز به تغییرات و تخصیص بودجه داشته باشید. درجه انعطاف‌پذیری و ضرایب اطمینان را لحاظ کنید و پروژه مهاجرت به سرویس ابری را یک پروژه شناور، در حال رشد، فرصت‌ساز و البته نیازمند به اعتبارات مختلف ببینید.

جمع‌بندی

همان‌طور که ذکر شد انتقال از سرورهای فیزیکی و سخت‌افزاری به سرویس ابری نیاز به برنامه‌ریزی، تفکر و استراتژی مشخص دارد. کسب‌وکارهایی که تجربه استفاده از سرویس رایانش ابری را دارند به‌خوبی می‌دانند این سرویس فرصت‌های گران‌بهایی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد و همچنین ممکن است تله‌هایی برای آن‌ها طراحی کنید. در نتیجه اقدام عجولانه می‌تواند باعث ایجاد خسارت و یا عدم بهره‌مندی از تمام مزایا شود. در طی مراحل مختلف انتقال به سرویس ابری دائماً بررسی‌های دوره‌ای را انجام دهید و متعهد به برنامه و استراتژی از پیش تعیین شده باشید. این مهاجرت می‌تواند نقطه عطفی در تاریخ کسب‌وکار شما باشد و بستر را برای رشد و شکوفایی استعدادهای سازمان و سرمایه‌های آن فراهم کند.


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]