ابرآمد

سرور مجازی و نحوه انتخاب آن

سرور مجازی

در فراهم‌کردن مقدمات لازم برای میزبانی سرویس‌های کسب‌وکار، انتخاب سرور مجازی امری مهم و چالش‌برانگیز است. برای اینکه بتوان سرور مناسب و بهینه‌ای انتخاب کرد، پیش از هر چیز باید اهداف و نیازهای وب‌سایت و سرویسی که قرار است بر روی این سرور قرار گیرد را مشخص کرد. سرور مجازی، منابع سرور را به‌صورت مجازی شده در اختیار هر کاربر قرار می‌دهد و عملکرد هر کاربر بر عملکرد دیگری تأثیر نمی‌گذارد. در ادامه تعدادی از مهم‌ترین پارامترهایی را که در انتخاب سرور مجازی باید به آنها توجه کرد شرح می‌دهیم.

موقعیت مکانی سرور (Location)

موقعیت مکانی سرور

برای مشتری‌هایی که وب‌سایت خود را روی سرور مجازی قرار می‌دهند؛ فاصله سرور تا کاربران نهایی وب‌سایت، تأثیر قابل‌توجهی بر سرعت بارگذاری اطلاعات وب‌سایت می‌گذارد. در نتیجه پیش از هر چیز لازم است مشخص شود که باید سرور داخلی خریداری کرد یا خارجی. افزون بر اینکه عمده بازدیدکنندگان وب‌سایت در کدام محدوده قرار داشته باشند، نوع سرویس‌هایی که قرار است در وب‌سایت تعبیه شود نیز می‌توانند در انتخاب موقعیت مکانی سرور مؤثر باشند.

گاهی در وب‌سایت از سرویس‌ها و APIهایی استفاده می‌شود که برای IPهای ایرانی مسدودند. در نتیجه نیاز به دسترسی به آن بخش‌های خاص، اقتضا می‌کند که سرور خارجی خریداری شود. اما گاهی مجموعه خدماتی که بر روی وب‌سایت ارائه می‌شود، خدمات روتین یک فروشگاه آنلاین‌اند و عمده مخاطبان این سایت نیز در داخل کشور قرار دارند. در چنین شرایطی، داشتن IP خارجی نه‌تنها مزیتی ایجاد نمی‌کند، بلکه زمان بارگذاری محتواها افزایش‌یافته و رضایت کاربران کاهش می‌یابد. در نتیجه خرید سرور مجازی داخلی بسیار معقول‌تر و به‌صرفه‌تر است.

در مواردی که وب‌سایت موردنظر، نیاز به دسترسی خاصی به خدمات کشورهای دیگر نداشته باشد، خرید سرور داخلی می‌تواند هزینه‌ها و ریسک عدم دسترسی (در صورت اعمال محدودیت در اینترنت بین‌الملل) را هم برای صاحبان کسب‌وکار و هم مشتریان آنها به طرز چشمگیری کاهش دهد.

سیستم‌عامل سرور

یکی دیگر از فاکتورهای کلیدی در انتخاب سرور مجازی، نوع سیستم‌عامل سرور است. سیستم‌عامل‌های لینوکس و ویندوز از رایج‌ترین سیستم‌عامل‌هایی هستند که در سرورهای مجازی به کار می­روند. بسته به زبان برنامه‌نویسی، مهارت‌ها، نیازها و نرم‌افزارهایی که قرار است بر روی سرور اجرا کنید، نوع سیستم‌عامل سرور را انتخاب کنید.

سیستم‌عامل سرور

عموماً برای کسانی که از مهارت خوبی در زمینه برنامه‌نویسی برخوردارند و به محیط‌های متن‌باز علاقه دارند، سیستم‌عامل لینوکس می‌تواند گزینه بهتری باشد. سایت‌هایی که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنند و زبان برنامه‌نویسی PHP دارند به‌راحتی می‌توانند با سیستم‌عامل لینوکس کارهای خود را پیش ببرند. درحالی‌که اگر سایت شما از ASP استفاده می‌کند و یا قصد دارید برنامه‌های مایکروسافت و یا دیگر برنامه‌های این‌چنینی را استقرار و راه‌اندازی کنید، سیستم‌عامل ویندوز می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای شما باشد.

سرور مدیریت شده یا مدیریت نشده؟

در زمان خرید سرور از شرکت‌هایی که سرور مجازی مدیریت نشده ارائه می‌دهند، تنها یک سرور خام در اختیار کاربران قرار می­گیرد. این سرور خام معمولاً شامل یک سیستم‌عامل و یا یک کنترل پنل نصب شده است و کاربر برای استفاده از منابع سرور و نصب نرم‌افزارهای موردنیاز، باید سرور را پیکربندی کند. اگر شخص مهارت کافی برای راه‌اندازی سرور و مدیریت اختلالات آتی را داشته باشد، سرویس‌های مدیریت نشده می‌توانند هزینه‌های خرید سرور را کاهش دهند.

اما اگر نیاز باشد برای هر عیب‌یابی و رفع اختلالی هزینه جداگانه‌ای خرج کند، به‌تدریج نه‌تنها هزینه‌ای بیش از خرید یک سرور مجازی مدیریت شده به شخص تحمیل می‌شود، بلکه در نهایت ممکن است به دلیل عدم دریافت خروجی مطلوب، به‌کلی از آن سرویس ناامید شود.

گاهی صاحبان کسب‌وکار از مهارت‌های لازم برای انجام این کارها برخوردار نیستند و مدیریت درست سرور ایجاب می‌کند تا متخصصی را برای مدیریت و نگهداری سرورها استخدام کنند. چنین امری می‌تواند هزینه‌های کسب‌وکار را بالا ببرد. درحالی‌که بسیاری از شرکت‌ها با ارائه سرورهای مجازی مدیریت شده، این اطمینان را ایجاد می‌کنند که کسب‌وکارها از پیشبرد کار خود به بهترین نحو مطمئن بوده و نیازی به‌صرف هزینه زیادی برای به‌کارگیری یک فرد جداگانه برای مدیریت سرور نداشته باشند. سپردن مدیریت سرورها به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات باعث می‌شود بتوان با صرف هزینه‌ای اندک، اختلالات را به حداقل رساند و مدیریت بهینه‌ای برای سرویس ایجاد کرد.

مشخصات سخت‌افزاری و منابع سرور

منابع سرور

بسته به اینکه میزان بازدید وب‌سایت شما چقدر باشد و به چه میزان پردازشی نیاز داشته باشد، به میزان متفاوتی از منابعی اعم از CPU، RAM، هارد و … نیاز پیدا خواهید کرد. قدرت و کیفیت سخت‌افزارهای به‌کاررفته در سرور مجازی، مستقیماً بر کیفیت عملکرد وب‌سایت و سرویس‌هایی که کسب‌وکارتان ارائه می‌دهد تأثیر دارد.

گذشته از اینکه سرور باید CPU و RAM قوی برای پردازش داده‌ها داشته باشد، نوع هارد به‌کاررفته در آن نیز می‌تواند بر عملکرد سرور تأثیرگذار باشد. در بسیاری از موارد، کندی و لود بالای سرور ناشی از کندی و اختلال در هارد سرور مجازی است.

 انتخاب هارد، بستگی به نوع پردازش ایجاد شده در سرور دارد. اگر برای نگهداری و پشتیبان‌گیری فایل (هاستینگ) نیاز به سرور دارید و یا هدف از خرید سرور استفاده از امکانات اینترنت آن نظیر راه‌اندازی پراکسی سرور یا استفاده از اینترنت سرور جهت لود وب‌سایت و Browsing است، استفاده از هاردهای SSD یا ساتا می‌تواند مناسب باشد. در مواردی که پروژه شما بر روی سرور مجازی تراکنش‌های بالای دیتابیس دارد و هم‌زمان بازدید بالایی روی سرور دارید، و یا اگر برای وب هاستینگ، سرور مجازی تهیه می‌کنید، استفاده از هاردهای NVMe می‌تواند مناسب باشد.

نوع مجازی ساز به‌کاررفته

به کمک ابزارهای مجازی ساز مختلف، منابع سخت‌افزاری سرور مجازی تقسیم شده و در قالب منابع اختصاصی در اختیار هر کاربر قرار می‌گیرند. بدین ترتیب عملکرد یک کاربر، موجب اختلال در عملکرد وب‌سایت کاربر دیگر نخواهد شد. از جمله رایج‌ترین ابزارهایی که برای مجازی‌سازی منابع سرور به کار می‌روند، می‌توان بهVMWare، KVM، OpenVZ و XEN اشاره کرد.

انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری منابع سرور

کسب‌وکارها درحال‌توسعه و پیشرفت هستند و نیازهای آنها نیز متناسب با این پیشرفت‌ها تغییر می‌کند. یکی از مهم‌ترین شروط انتخاب سرور مجازی برای کسب‌وکارهای درحال‌رشد، انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری منابع آن سرور است. انعطاف‌پذیری سرور مجازی به معنی امکان ارتقا منابع سخت‌افزاری مانند رم، پردازنده و فضای هارد­دیسک است. بدین معنی که کسب‌وکار بتواند متناسب با نیازهای آتی خود، منابع به‌کاررفته در سرور مجازی خود را تقویت کند و یا بتواند برخی بخش‌ها را متناسب با شرایط خاص آن زمان خود اصلاح کند. هرچه شرکت ارائه‌دهنده خدمات سرور مجازی، بتواند با سرعت بیشتری خود را با نیازهای کسب‌وکارها تطبیق دهد، گزینه مناسب‌تری به‌حساب می‌آید.

امنیت سرور و پشتیبانی مناسب

 امنیت سرور و پشتیبانی

به‌کارگیری سیستم‌های امنیتی قوی و متخصصان باتجربه توسط شرکت ارائه‌دهنده خدمات سرور مجازی، می‌تواند ریسک آسیب‌پذیری کسب‌وکارها در برابر حملات سایبری را به میزان چشمگیری کاهش دهد. وجود خدمات پشتیبان‌گیری، این اطمینان را به کاربران می‌دهد که هیچ داده‌ای را از دست نخواهند داد و تحت هر شرایطی می‌توانند به‌سرعت نبض امور سازمان را در دست بگیرند.

کسب‌وکارهای آنلاین، عموماً کسب‌وکارهایی 24 ساعته‌اند و بروز اختلال در هر ساعت از شبانه‌روز می‌تواند خسارات جدی به کسب‌وکار وارد کند. در نتیجه لزوم ارائه خدمات پشتیبانی 24/7 یکی از ضرورت‌های خرید سرور مجازی است. به‌کارگیری کارشناسان پشتیبانی مجرب، این اطمینان را ایجاد می‌کند که در زمان بروز اختلال، بتوانید به‌سرعت شرایط را به حالت عادی برگردانید.

در صورتی که انتخاب سرور مجازی به‌دقت صورت گیرد، می‌تواند به‌خوبی جایگزین سرورهای فیزیکی شود و همان قدرت و انعطاف‌پذیری سرور را با هزینه‌ای به‌مراتب پایین‌تر در اختیار کاربران قرار دهد. برای انتخاب بهینه و مناسب یک سرور مجازی، پیش از هر چیز باید اهداف و نیازهای کسب‌وکار مشخص شود و متناسب با آن، سرور مجازی مناسبی با منابع کافی به کار گرفت.

دسته‌ها :


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.3]